bezpłatne-formy-reklamy

Bezpłatne formy reklamy w Internecie

Fakt, że warto być na pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania nie podlega dyskusji. Podanie witryny "na talerzu" zwiększą szansę pozyskania klienta a już na pewno użytkownika na stronie. Bezpłatną formą reklamy jest tzw. pozycjonowanie strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Wiąże się to z szeregiem koniecznych zmian na stronie. Patrząc jednak na efekt końcowy, w niektórych przypadkach, warto przewrócić witrynę do góry nogami.

Zachęcam do zapoznania się z bazą informacji na temat organicznego pozycjonowania strony www wraz z opisem licznych narzędzi. Twoimi jedynym kosztem będzie czas poświęcony na wdrożenie się w temat.

Formy bezpłatnej reklamy - wyszukiwarki

Mówiąc o organicznym pozycjonowaniu powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkich 3 wyszukiwarki:
 • Google.pl
 • Bing.com
 • Yahoo.com
oraz portale społecznościowe, na których również możemy promować swoją stronę www, m.in. Google+, Facebook, Youtube, Twitter (głównie chodzi o zdobywanie użytkowników na stronie, portale społecznościowe nie mają wielkiego wpływu na Twoją pozycję w wynikach organicznych).

Wszystkie wyszukiwarki bazują właściwie na tych samych zasadach. Jednak każda z nich promuje swoje własne narzędzia do prac pozycjonerskich. Szczegóły przedstawiam w dalszych postach bloga.

Jakie działania oraz narzędzia wymieniam w dziale organicznego pozycjonowania?


Jest ich wiele. Właściwie trudno jest się zamknąć w kilku konkretnych zagadnieniach, ponieważ cały czas dochodzą nowe kwestie jakie należy brać pod uwagę w ramach pozycjonowania stron internetowych. Z pewnością wspomnę o:

 • sposobie wybierania słów kluczowych, pod którymi chcemy wypozycjonować swoją witrynę,
 • budowie kodu źródłowego tj. budowie meta title, meta description, meta keywords i inne,
 • zasadzie stosowania tytułów od h1 do h6 i dalej,
 • budowie linków wewnętrznych (internal links)  ,
 • budowie zaplecza czyli zebraniu linków zewnętrznych, linkujących do naszej strony www (external links),
 • zasadzie pisania treści,
 • wielu innych aspektach, które łączą ze sobą zagadnienie optymalizacji witryny wraz z pozycjonowaniem.
Omawiam także liczne narzędzia oraz możliwości jakie daje nam Internet oraz wyszukiwarki. 

Dodatkowo, możecie śledzić moje komentarze oraz tłumaczenia filmów Matta Cutts'a, który dość regularnie przesyła ciekawe i wartościowe filmiki. Matt porusza istotne kwestie SEO (Search Engine Optimisation) oraz odpowiada na pytania doświadczonych oraz początkujących specjalistów na całym świecie. Z pewnością warto śledzić co nowego na Youtube! ;)

Zachęcam do zadawania pytań oraz kontaktowania się ze mną jeśli macie jakiekolwiek pytania. 

Miłego czytania!


Optymalizacja stron www

 • Optymalizacja stron www czyli jak tworzyć strony www, aby osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania różnych wyszukiwarek jak Google, Yahoo, Bing.com, Yandex i inne. Przeczytaj posty poniżej oraz skontaktuj się z nami jeśli masz pytania!
 • Google+ kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę Google+ kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę Google+ to kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę w Polsce i na całym świecie. Według danych Global Web Index Google+ stał ...
  Opublikowane: 5 sie 2014, 20:36 przez: Aleksandra Czapiewska, née Kijewska
 • Youtube.com - popularna wyszukiwarka oraz sieć społecznościowa Youtube.com - popularna wyszukiwarka oraz sieć społecznościowa YouTube to popularna wyszukiwarka oraz portal społecznościowy stworzony w lutym 2005 roku. Jako jeden z niewielu na świecie ma PageRank równy 9, gdzie ...
  Opublikowane: 5 sie 2014, 20:36 przez: Aleksandra Czapiewska, née Kijewska
 • Twitter - konkurent FB? Twitter - konkurent FB? Twitter - konkurent FB, ale chyba nie w Polsce. U nas Twitter ma aż albo zaledwie 1,5mln polskich użytkowników Internetu. Patrząc globalnie to całkiem ładna liczba, bo ...
  Opublikowane: 5 sie 2014, 20:37 przez: Aleksandra Czapiewska, née Kijewska
 • Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce i na jak długo? Obecnie, w Polsce jak i w wielu innych krajach Facebook skupia największą ...
  Opublikowane: 5 sie 2014, 20:37 przez: Aleksandra Czapiewska, née Kijewska
 • Darmowe pozycjonowanie z wykorzystaniem Social Media Darmowe pozycjonowanie z wykorzystaniem Social Media Wykorzystaj portale społecznościowe do generowanie atrakcyjnego ruchu na Twojej stronie. Social media nie służy do pozycjonowanie witryny w organicznych wynikach wyszukiwania, ale może skupić ...
  Opublikowane: 5 sie 2014, 20:37 przez: Aleksandra Czapiewska, née Kijewska
Wyświetlanie postów 1 - 5 z 17. Zobacz więcej »

Google+ kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę

opublikowane: 10 lut 2013, 00:27 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:36 ]

Google+ kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę

google+


Google+ to kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę w Polsce i na całym świecie. Według danych Global Web Index Google+ stał się drugą co do popularności na całym świecie platformą społecznościową:

google+ platforma społecznościowa


Czym jest portal Google+?

google+ portal społecznościowy

Portal Google+ udostępnia wiele narzędzi oraz możliwości, których zastosowaniem jest utrzymywanie kontaktu ze znajomym oraz nawiązanie nowych znajomości z osobami, które również posiadają konto Google+, ale i nie tylko.  

Dodatkowo, Google+ pozwala śledzić aktywność innych osób, które niekoniecznie są naszymi znajomymi, ale za to prowadzą konto ściśle związane z określoną dziedziną np. SEO. Jeśli chcemy znać na bieżąco wpisy oraz komentarze udostępniane na różnych kontach G+ wystarczy dodać wybrane do kręgu "obserwowanych".

Co jeszcze? Na naszym koncie możemy podłączać się do różnych społeczności, wrzucać swoje zdjęcia, filmy, udzielać się w dyskusjach prowadzonych w ramach kont G+, prowadzić oraz brać udział w tzw. hangout'ach i szereg innych. 

Społeczność G+ stale się poszerza. Możliwości oraz narzędzia jakie są udostępniane bardzo szybko się rozwijają, dodawane są nowe opcje, którymi warto się zainteresować. Może, a nóż widelec, znajdzie się coś ciekawego właśnie dla Ciebie?

Jakie narzędzia oraz możliwości udostępnia nam Google+?

Tak jak pisałam wcześniej Google+ daje nam różne możliwości oraz narzędzia do utrzymywania oraz nawiązywania nowych znajomości. Jednak konto G+ można równie dobrze wykorzystać pod kątem biznesowym. W jaki sposób?

Google pisze:

"Strony Google+ umożliwiają budowanie publicznej tożsamości dla firm, produktów, marek i organizacji w Google+. Obecnie można tworzyć strony w jednej z pięciu kategorii, co ułatwia nowym osobom skonfigurowanie usługi w trakcie rejestracji:

 • produkt lub marka;
 • firma, instytucja lub organizacja;
 • lokalna firma lub miejsce;
 • sztuka, rozrywka lub sport;
 • inne.
Strony Google+ funkcjonują w świecie Google+ podobnie jak zwykli właściciele profilów Google+: mogą dodawać inne osoby do kręgów, edytować swoje profile, udostępniać treści w Google+, dawać +1 komentarzom i zdjęciom oraz otwierać spotkania i dołączać do nich. Nie są jednak dokładnie tym samym..."

więcej na stronie Support Google

Profil Google+ oraz Strona Google+


Należy pamiętać, że czym innym jest profil jaki tworzymy jako osoba fizyczna na G+, a czym innym jest strona G+ jaką tworzymy pod naszym profilem. Podstawowe różnice:
 • Jako Strona G+ nie można dodać innych osób do kręgów, chyba że te osoby dorzucą naszą stronę, lub o niej wspomną
 • Możemy tworzyć liczne strony pod nasz 1 profil, natomiast nie możemy tworzyć wielu profili dla 1 osoby
 • Strona może być tworzona dla wielu podmiotów, natomiast profil jest przypisany tylko jednej osobie
 • Strony są domyślnie publiczne oraz mają przycisk G+
 • Jako strona nie możemy dawać +1 innym stronom ani artykułom
 • Jako strona nie możemy grać w gry
 • Jako strona nie mamy opcji udostępniania w „kręgach rozszerzonych”
 • Jako strona nie dostajemy powiadomień przez pocztę e-mail, SMS-y ani na pasku Google
 • Jako strona nie możemy brać udziału w spotkaniach na urządzeniach przenośnych
 • Dodatkowo, jako strony lokalne mamy dodatkową opcję do wypełnienia, dzięki której inne osoby z łatwością znajdą naszą firmę w danej lokalizacji


Google+ i Google Places - łączenie (merge'owanie) kont

Po stworzeniu Google+ Lokalnie pojawiła się możliwość zaciągnięcia wszystkich danych z Google Miejsc (Google Places) do G+ Lokalnie. Dzięki G+ Lokalnie możesz ocenić inne firmy lokalne, pisać opinie na ich temat i przesyłać zdjęcia. Wszystkie informacje umieszczone na koncie Google Miejsc, możesz połączyć z G+ Lokalnie -  w ten sposób każdy użytkownik będzie wiedział kto jest właścicielem informacji GM. Jedyne co musisz zrobić to przenieść informacje z konta GM na G+Lokalnie. 

O tym jak przenieść dane pisze Google Support:

"Swoje stare materiały z Miejsc Google możesz przenieść do Google+ Lokalnie. Gdy będziesz pisać pierwsze opinie albo przesyłać zdjęcia do Google+ Lokalnie, zapytamy Cię, co chcesz zrobić ze swoimi starymi opiniami i zdjęciami. Masz do wyboru dwie opcje:

przeniesienie wszystkich swoich materiałów i powiązanie ich ze swoją nazwą Google+,
zachowanie wszystkich swoich materiałów lub ich części jako prywatnych.
Zanim zdecydujesz, otrzymasz prośbę o zarejestrowanie się w Google+. Jeśli jeszcze nie masz konta w Google+, musisz je założyć. Po zarejestrowaniu się w Google+ odśwież stronę Google+ Lokalnie, aby wyświetlić swój profil i zalogować się. Następnie zostanie wyświetlona prośba o przeniesienie wszystkich Twoich materiałów do Google+.

Aby oznaczyć materiały jako prywatne i widoczne tylko dla Ciebie, wykonaj poniższe kroki:

 • Usuń zaznaczenie pola obok każdej opinii lub zdjęcia, które chcesz zachować jako prywatne.
 • Kliknij Dalej.
 • Kliknij Potwierdź, jeśli podane informacje są poprawne.
 • Aby wprowadzić zmiany, kliknij Wstecz.

Materiały z Miejsc Google, które nie zostały oznaczone jako prywatne, będą widoczne publicznie dla wszystkich w internecie i będą przypisane do Twojej nazwy Google+, a nie Twojego starego pseudonimu. Te opinie będzie można znaleźć we wszystkich usługach Google – na przykład w wynikach wyszukiwania Google, w Google+ i na Mapach Google."  

Google+ konkurencją dla Facebook'a?

Czy G+ jest konkurencją dla FB? Opinie chylą się raczej ku temu, że nie. 

Początkowo G+ było raczej miejscem spotkań SEO-wców, którzy korzystali i testowali nowe narzędzia Google. Większość spodziewała, się że prędzej czy później Google będzie promował swoją nową społeczność i wymusi wręcz udzielanie się na portalu G+ na każdym komu zależy na wysokich pozycjach w SERPach. Wielu sądzi, że tak właśnie się stało.

Google+ cieszy się dużym zainteresowanie niekoniecznie dlatego, że był od zawsze bardzo interesującym i ciekawym narzędziem. W grę wchodzi polityka SEO oraz obowiązek dla każdego bijącego się o pozycje w wynikach wyszukiwania.

Czy obie te społeczności są konkurencyjne? Moim zdaniem nie. FB to społeczność, gdzie użytkownicy szukają lekkich, zabawnych informacji, komentarzy, linków, które są raczej chwilowym oderwaniem się od pracy, obowiązków. G+ to moim zdaniem społeczność, która skupia osoby wymieniające się istotnymi informacjami, przeważnie związanymi z daną branżą, zawodem, problemem. Nie wrzuciłabym G+ do szufladki pod hasłem "relaks". To moim zdaniem podstawowa różnica.

Zdania są oczywiście podzielone. Warto śledzić wątek i treści, dotyczące obu społeczności. Może w tym roku wiele się jeszcze wyjaśni?

Youtube.com - popularna wyszukiwarka oraz sieć społecznościowa

opublikowane: 29 sty 2013, 00:41 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:36 ]

Youtube.com - popularna wyszukiwarka oraz sieć społecznościowa

youtube wyszukiwarka

YouTube to popularna wyszukiwarka oraz portal społecznościowy stworzony w lutym 2005 roku. Jako jeden z niewielu na świecie ma PageRank równy 9, gdzie maksymalnym jest 10! Głównym założeniem YouTube jest udostępnienie narzędzia do publikacji własnych filmów, umożliwienie ich komentowania oraz  stworzenie platformy reklamowej dla firm.


Według danych z ostatnich trzech miesięcy serwisu Alexa.com wyszukiwarka youtube.com jest trzecią najpopularniejszą stroną na świecie. Średnio każdy z użytkowników spędza na portalu około 19 minut. Poniżej załączam wyniki badań Global Web Index


społeczności


Od 2005 roku YouTube uległ licznym zmianom oraz wzbogacił się o dodatkowe funkcjonalności z zachowaniem w pierwszej kolejności interesu użytkownika. Szczegóły zmian możesz zobaczyć na osi czasu YouTube. Pomimo, że, teoretycznie jak w przypadku każdej wyszukiwarki, interes użytkownika stoi na pierwszym miejscu dodane nowe formy reklam (reklamy na początku każdego filmu yt.com) mogą nieco podważyć tę ideę.

Dlaczego warto korzystać z możliwości jakie daje YouTube?

Odpowiedź jest prosta - jest to jedna z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych stron na całym świecie. Udostępnia darmowe narzędzia, dzięki którym możesz zaistnieć na serwisie youtube.com. A jeżeli coś jest za darmo i nie wymaga ogromnej wiedzy oraz czasu to ignorancją by było nie skorzystać z tego!

Youtube to serwis, dzięki któremu dotrzemy do niemal każdego użytkownika Internetu. Możemy wykorzystać ten kanał, aby pokazać się od najlepszej strony oraz zachęcić potencjalnego klienta, czy przyszłego gościa Twojej witryny do kontaktu.  


W jaki sposób możemy wykorzystać narzędzia YouTube?

Do dodania filmu, na którym prezentujesz swój produkt, firmę, zespół ludzi, z którymi pracujesz  - jednym słowem wszystko czym możesz się sprzedać. Sam proces dodania filmu jest bardzo prosty. Poniżej załączam prosty filmik instruktażowy:

Jak dodać film na YouTubeKilka wskazówek - jak tworzyć i wrzucać film na youtube.com

Zachęcam Was do skorzystania z narzędzia Google Picasa, który po dodaniu zdjęć automatycznie umożliwia przesłanie filmu na youtube.com. Poniżej wrzucam kilka slajdów jak krok po kroku stworzyć film z Google Picasa i przesłać na Youtube.com:

1. Zainstaluj Google Picasa u siebie na komputerze. Otwórz zdjęcia przy użyciu Google Picasa i  zaznacz konkretne zdjęcia jakie chcesz wrzucić do filmu. Następnie kliknij na ikonę "Utwórz prezentację filmową" (zaznaczona strzałką na slajdzie poniżej - kliknij a otworzy się w większym formacie).

tworzenie flmu google picasa


2. Po wejściu w narzędzie tworzenia filmu przyjrzyj się dokładnie opcjom jakie masz udostępnione:
a. Ładuj - możesz przesłać muzykę jaką chcesz mieć w tle filmu. Po przesłaniu muzyki pojawi się Tobie opcja dopasowania długości muzyki do filmu. Możesz m.in. ustawić, aby film trwał tak długo jak kawałek muzyczny, lub na odwrót.
b. Sposób przejścia - ustaw w jaki sposób mają przechodzić kolejne slajdy.
c. Czas trwania slajdu - po jakim czasie powinien pojawić się kolejny slajd.
d. Wymiar - ustal wymiary slajdów
e. Pokaż podpisy - każdy slajd możesz dokładnie opisać co na danym zdjęciu się znajduje. Warto takie informacje przedstawiać.

tworzenie filmu google picasa


3. Edytuj slajdy - zanim utworzysz film edytuj każdy slajd tj. podpisz go, przemyśl czcionkę jej format oraz kolor, zastanów się na tłem. 

tworzenie filmy google picasa

4. Utwórz film - po edycji slajdów, podpisaniu ich, przesłaniu muzyki kliknij na opcję Utwórz film, a następnie wróć do edycji filmu i kliknij na przycisk YouTube, dzięki czemu utworzony film możesz z automatu przesłać na serwis youtube.com. Pamiętaj, aby wszystkie dane wypełniać w sposób przemyślany! Wypełnij wszystkie dane o jakie zostaniesz poproszony - tytuł, opis, tagi, etc.

W ten sposób w prosty i szybki sposób powstał film:

Apartament u Młynarza, Zakopane


O czym należy pamiętać, korzystając z YouTube?

Pamiętaj o wypełnieniu wszystkich możliwych danych, dotyczących filmu tj. tytułu, opisu, tagów i wszelkich innych! Im więcej informacji umieścisz, tym większą masz szansę, że zostaniesz znaleziony na serwisie. Oczywiście, nie przesadzaj z dodaniem informacji, które powinny być treściwe oraz stricte na temat. Unikaj długich opisów i skomplikowanych tytułów. Krótki i chwytliwy tytuł będzie łatwiejszy do zapamiętania dla użytkownika i odnalezienia Ciebie ponownie.

Sam film powinien być chwytliwy, ciekawy oraz nie powinien być zbyt długi. Postaraj się w czuć w rolę użytkownika, któremu zazwyczaj zależy na konkretnym oraz przede wszystkim przyciągającym jego uwagę filmie. Jakby nie było youtube.com to przede wszystkim serwis rozrywkowy.

Twitter - konkurent FB?

opublikowane: 12 sty 2013, 22:32 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:37 ]

Twitter - konkurent FB?

twitter social media

Twitter - konkurent FB, ale chyba nie w Polsce. U nas Twitter ma aż albo zaledwie 1,5mln polskich użytkowników Internetu. Patrząc globalnie to całkiem ładna liczba, bo stanowi 9% wszystkich Internautów w Polsce. Z drugiej strony, dla FB to niewielka konkurencja. FB tylko w Polsce w roku 2012 ma około 9mln zarejestrowanych użytkowników (bierzmy pod uwagę wiele fikcyjnych kont co jest trudne do wykrycia i przeliczenia!).Twitter - portal społecznościowy czy sieć mikroblogów?


Jak podaję wiki "Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil[1]. Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji."

Megapanel podaje, że około 1,5mln Internautów korzysta z Twittera co stanowi około 9% wszystkich Internautów ( w Polsce mamy około 17mln Internautów). 

Zgodnie z danymi (z 2012 roku) podanymi przez infografiki.com FB na całym świecie cieszy się największą popularnością. Może pochwalić się ogromną liczbą użytkowników, bo aż 901mln, tymczasem Twitter jako nr 2 na świecie ma 555mln użytkowników:

infografika social media


Warto korzystać z Twitter'a skoro w Polsce nie jest popularniejszy od Facebook'a?


Pewnie, że tak! FB nie będzie rządzić po wieki! Kto wie, czy pewnego dnia role się nie zamienią i to właśnie Twitter stanie się nr 1? W Internecie jest trochę jak z ruletką - nigdy nie wiesz co będzie za moment. 

Poza tym, jakby nie było Twitter ma pewną rzeszą fanów w Polsce. 1,5mln to wcale nie tak mało. Warto powalczyć nawet o niewielki ich procent. Ze względu na małe zainteresowanie masz szansę łatwiejszego wybicia się na tym portalu oraz szybszego zdobycia fanów.

Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce

opublikowane: 10 sty 2013, 20:54 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:37 ]

Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce

Facebook portal społecznościowy

Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce i na jak długo? Obecnie, w Polsce jak i w wielu innych krajach Facebook skupia największą grupę osób na całym świecie. Głównym jego plusem jest dostępność w każdym Państwie, poza oczywiście Chinami, państwami arabskimi i kilkoma innymi, które swoim obywatelom ograniczają dostęp do serwisów tego typu i innych. Jedno jest pewne - w Polsce Facebook rules (przynajmniej do końca 2012 roku ;)).


Dlaczego Facebook jest aż tak popularny?

Hm, dobre i proste pytanie. FB to potężna platforma, na której jest coraz więcej możliwości, ale przede wszystkim to narzędzie dzielenia się ze znajomymi wszelkimi informacjami, które nas dotyczą, lub interesują i zdjęciami. Mamy ogólną potrzebę dzielenia się nowinkami z naszego życia. Plus, wybieramy przeważnie najprostszą formę przekazu. A co może być prostsze od wrzucenia jednego zdjęcia, lub komentarza na osobistej ścianie? Bądź co bądź wszyscy znajomi prędzej, czy później przeczytają na FB co u nas nowego. 

FB cały czas się rozwija i podsuwa nowe możliwości. Zmienia i ulepsza jakość podglądu i komentowania zdjęć. Jego ikona pojawia się na niemal każdej stronie www co umożliwia tzw. "like'owanie" wszelkich artykułów, zdjęć, etc. 

Mówi się także o rosnącej sile FB oraz jego konkurencyjności wobec Google. FB ma stać się nie tylko platformą społecznościową, ale również wyszukiwarką. Jednym słowem Facebook ma stać się stroną, na której nie będziesz mieć potrzeby przechodzenia do okna wyszukiwarki Google, aby znaleźć cokolwiek co Ciebie interesuje. Wszystko znajdziesz w obrębie facebook.com.

Czy FB oferuje pozycjonerom ciekawe rozwiązania?

I tak i nie. Wiadomo, że wszelkie linki wrzucane na FB są nofollow, czyli Google nie podąrza za nimi i nie nadaje im mocy. W przypadku Facebook'a chodzi raczej o zdobywanie fanów oraz osób, lubiących Twój profil FB.  

O czym warto pamiętać przy pozycjonowaniu w ramach FB?

Buduj swój profil oraz stronę na FB w oparciu o wartościowa hasła/ słowa kluczowe. Trafność w nazwie swojego profilu może zadecydować, czy będziesz często pojawiał się w wynikach wyszukiwarki FB. Przemyśl dobrze nazwę swojego profilu, jego url, 

Zdobywaj nowe osoby, które lubią Twój profil! Liczba tzw/ like'ów oraz fanów ma duży wpływ na Twoje pozycje w wyszukiwarce FB. FB wspiera marketing szeptany oraz rekomendacje znajomych. Na wyniki wyszukiwarki FB mają wpływ m.in. znajomi FB oraz lubiane przez nich i rekomendowane strony.

Im więcej na Twoim profilu dyskusji oraz aktywnego udziału, tym większą masz popularność oraz dostępność na platformie. Pamiętaj, że dyskusja prowadzona na Twojej ścianie jest także prezentowana na ścianie każdego z dyskutujących. Tym samym tworzysz sieć odesłań do Twojego profilu i zwiększasz szansę zdobycia nowych fanów.

Nawiąż dialog na poziomie, wrzucaj wartościowy content oraz zaskakuj! Im bardziej zainteresujesz treścią na profilu oraz przyciągniesz uwagę swoją kreatywnością, tym większy sukces możesz osiągnąć w ramach pozycjonowania się na FB. Przykładem promocji na FB może być m.in. profił Danone, Nescafe czy Play.

Dlaczego warto brać pod uwagę narzędzia Facebook'a?

Warto korzystać z narzędzia, które popularność stale rośnie. Nowych fanów FB stale przybywa, a Ci którzy założyli konto na FB x lat temu nie chcą zamykać konta z jednego powodu - dzisiaj duża grupa osób preferuje szybki i treściwy kontakt przez FB, niż mailem, przez telefon, lub osobiście. FB staje się jednym z głównych narzędzi przekazu informacji oraz rekomendacji produktów, dlatego warto zawsze brać pod uwagę promocję na tym portalu społecznościowym.

Darmowe pozycjonowanie z wykorzystaniem Social Media

opublikowane: 5 sty 2013, 00:39 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:37 ]

Darmowe pozycjonowanie z wykorzystaniem Social Media


Wykorzystaj portale społecznościowe do generowanie atrakcyjnego ruchu na Twojej stronie. Social media niesocial media pozycjonowanie służy do pozycjonowanie witryny w organicznych wynikach wyszukiwania, ale może skupić na Twojej witrynie użytkowników zainteresowanych jej treścią. Niemal na każdej stronie można znaleźć ikony Facebooka, Twittera czy Google +. Niestety, nie każdy pozycjoner do końca wie z czym się to je i jak wykorzystać grupy społecznościowe.

O jakich portalach społecznościowych mowa?


Obecnie wiele osób ma ogromną potrzebę przynależności do jakiejś grupy społecznej. X lat temu nastąpił pewien przełom, w którym portale społecznościowe stały się miejscem spotkań oraz poznawania nowych osób. Puby, restauracje oraz inne miejsca w realu odeszły w pewnym stopniu w niepamięć. Miejscem spotkań stały się internetowe kawiarenki...I w ten oto sposób powstały popularne portale społecznościowe, które miały na celu stworzenie idealnego miejsca, gdzie będziemy mogli mówić o tym jak się czujemy, co u nas nowego oraz jakie ostatnio nowe zdjęcia, lub filmy nagraliśmy. Wszystko w jednym miejscu. Wystarczy, że każdy nasz znajomy będzie z nami w kontakcie na jednym z portali i w ten sposób będzie na bieżąco co u mnie nowego, bez potrzeby spotykania się ze mną... Paranoja? A jednak prawdziwe.

Dzisiaj mówi się przede wszystkim o Facebooku, Twitterze oraz Google +. Jeszcze niedawno była mowa o Naszej Klasie, ale obecnie im częściej wracam pamięcią do tego portalu, tym rzadziej widzę jej ikonę na różnych stronach. Każda społeczność, podobnie jak Nasza Klasa, będzie mieć swój koniec. Zapewne FB czy Twitter trzymają się tak długo na topie, ponieważ znane są na całym świecie. Z mniejszą, lub większą popularnością w poszczególnych państwach. Jednak trzeba być zawsze przygotowanym na kres jednego, a początek drugiego.

Jak podchodzić do promocji witryny na stronach społecznościowych?

Z dystansem oraz pokorą. Trzeba dobrze przygotować się do dialogu z klientem, który może mieć wiele uwag oraz być bardzo krytycznym. W szczególności do tego typy sytuacji należy się przygotować. 

Nie obawiajmy się krytyki, ale nauczmy się na nią odpowiadać, tak aby klient wierzył, że jego uwagi wpłyną na dalszą jakość danego produktu, lub usługi. Bierzmy pod uwagę to co klient mówi, bo jego w szczególności powinniśmy mieć w pamięci analizując przyszłość naszej oferty. Portale społecznościowe to fantastyczne źródło wskazówek oraz uwag jakie powinniśmy zawsze notować oraz analizować. Klient najlepiej nam podpowie co zrobić, aby nasza oferta była atrakcyjniejsza i lepiej się sprzedawała. Nauczmy się prowadzić z nim rozmowę oraz podchodzić krytycznie do siebie, nie do klienta.

Na co uważać przy pozycjonowaniu stron na SM?


Przede wszystkim uważaj na to co piszesz. Intencje nie zawsze są oczywiste oraz zrozumiałe. Wiadomo, że tworząc stronę swojej działalności na Facebooku chcesz przede wszystkim zdobyć rzeszę fanów, osób lubiących Twoją firmę itp. Mówi się, że chcesz, aby Twój klient miał szansę bezpośredniego kontaktu z Tobą, mógł wyrazić na Twojej "ścianie" co myśli o tym co oferujesz - najprościej - nawiązać dialog. I ten właśnie dialog należy prowadzić ze szczególną uwagą. Dlaczego? Ponieważ wszelka wpadka, krytyka z jaką spotkasz się ze strony klientów powinna zawsze spotkać się z Twoją reakcją. Jest wiele przykładów firm, które bawiły się w reklamę na portalach społecznościowych, ale potrafiły odpowiadać jedynie na pochwały, krytyka nigdy nie spotkała się z odpowiedzią firmy co budziło frustrację klientów oraz ich zaufanie do marki spadało. 

Wiadomo, że każdy ma prawo do pomyłki i największą sztuką jest się do niej przyznać. To cenią klienci oraz zakładają, że odpowiednio przyjmowane uwagi klientów przez firmę będą miały pozytywny wpływ na przyszłą jakość produktu, lub usługi.  

Wyszukiwarki Bing.com i Yahoo.com

opublikowane: 19 gru 2012, 23:13 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 29 maj 2014, 20:58 ]
wyszukiwarka bing
Bing.com i Yahoo.com to, w porównaniu do Google, niewielkie wyszukiwarki, które jakiś czas temu postanowiły połączyć wspólnie siły, aby stworzyć konkurencyjną bazę wyników wyszukiwania dla Google. Czy kiedykolwiek zawitają w polskim internecie na taką skalę, aby Google miał się czym przejmować? Liczę na to, bo nic tak nie działa na korzyść użytkowników jak konkurencja!
wyszukiwarka yahoo


Bing.com i Yahoo.com -  kilka istotnych informacji

wyszukiwarka bingW 2009 roku obie wyszukiwarki podpisały umowę, według której Yahoo przez kolejne 10 lat wyświetla wyniki wyszukiwania wygenerowane przez Bing.com. 

Bing.com - formalnie Live Search, Windows Live Search, oraz MSN Search. Jest wyszukiwarką Micrsoft'u. Oficjalnie została przedstawiona przez Steve'a Ballmer'a w maju 2009. Jest więc dość młodym narzędziem wyszukiwania, które dopiero zaczyna swój podbój Internetu. Hasłem przewodnik w 2012 roku było "Bing is for doing". 

Wyszukiwarka Bing.com dostępna jest m.in. w języku polskim. 

Przeglądając różne źródła i wypowiedzi na temat Bing.com spotkałam się z różnymi opiniami m.in, z tym, że Bing podsuwa lepiej dopasowane odpowiedzi do zapytań niż Google. Szczerze powiedziawszy rzadko korzystam z innego narzędzia niż Google, ale przy przeglądaniu wyników Bing'a kilka elementów zwróciło moją uwagę:

1. Wyniki wyszukiwania są inne niż w google.pl - to akurat i zrozumiałe i chwilami pożądane. Każda z wyszukiwarek ma swoje własne zasady selekcji podawanych stron w SERPach. Porównując dwie listy wyników wyszukiwania łatwo zauważyć, że są znaczne różnice - pytanie która propozycja bardziej nam pasuje i czyje wyniki są dla nas bardziej interesujące? Weźmy jako przykład wyniki wyszukiwania pod hasłem "apartamenty zakopane":

Bing - pierwsze wyniki przedstawiają strony z apartamentami bez dodatkowych przymiotników jak "luksuowe". To mi pasuje, bo przecież możemy szukać zarówno luksusowych apartamentów, ale także pokoi z aneksem kuchennym, które potocznie określa się mianem "apartamentu". Nie ma reklam (ciekawe jak długo??). Nie ma dodatkowych wyników na mapie oraz możliwości podglądu strony w prawej kolumnie. Istnieje możliwość przetłumaczenia witryny z użyciem translatora Microsoft'u. Mogę także przejść do cachowanej wersji witryny. Widać pewne podobieństwo w gadżetach do Google, ale ich prezentacja różni się od propozycji Google.

Google - podaje nam takie wyniki jakby z góry zakładał, że ten kto szuka apartamentów jest nastawiony na luksus i ma duży budżet. Nie do końca odpowiada to moim potrzebom. Dodatkowo, jedni uznają to za plus inni za minus, ale czasami obładowanie różną formą przekazu momentami mnie przerasta i dekocentruje - chcę znaleźć apartament w Zakopanem (bez preferencji co do lokalizacji w samym Zakopanem, ceny i  standardu). Google prezentując mi wyniki linków sponsorowanych, na mapach oraz organicznych wynikach wyszukiwania poniżej obładowuje mnie informacjami i zmusza do wyboru "z których informacji chcę skorzystać> które wyniki będą dla mnie najbardziej wartościowe?".  Uznaję zasadę "co za dużo, to nie zdrowo", lubię prosty przekaz i konkretną odpowiedź na pytanie. Za dużo informacji nie zawsze przynosi pożądany efekt.

2. Obie wyszukiwarki proponują podobny podział wyników na zdjęcia, filmy, news'y i inne. Jednak forma ich prezentacji różni się. Oczywiście to czyja jest atrakcyjniejsza i bardziej czytelna to kwestia naszych upodobań. Ja z racji przyzwyczajenia wolę przeglądać wyniki Google, ale niepowiedziane, że propozycja Bing'a również nie jest ciekawa i zrozumiała. Na Bing'u brakuje mi jednak map. Przyzwyczajona jestem do korzystania z mapy niemal za każdym razem a nie nie tylko wtedy, kiedy szukam noclegów. 


Dlaczego warto brać pod uwagę Bing i Yahoo?

Bo konkurencja nie śpi i pewnego dnia możemy dowiedzieć się, że nie Google rządzi, a Bing. Wszystko jest możliwe. Obecnie nie widać, aby Bing i Yahoo z prędkością światła zdobywał nowych zwolenników, ale jeszcze wiele może się zmienić. Google im bardziej monopolizuje narzędzia w Internecie, tym większą budzi obawę użytkowników. Brak konkurencji oznacza monopol, a tego nikt nie lubi. Dobrze jest brać pod uwagę te drobne firmy konkurencyjne, które może pewnego dnia przejmą rynek Internetu i wypchną Google na margines.

Prawda jest też taka, że wyszukiwarki na ogół stosują tę samą zasadę tworzenia witryny dla użytkowników tj. etycznie i z pożytkiem dla internautów. Tworzenie witryn z dopasowaniem do różnych wyszukiwarek nie wymaga wcale wielkiego wysiłku, więc tym bardziej dlaczego odkładać temat Binga na bok?

Czy Bing.com i Yahoo.com uznają te same SEO zasady co Google?


Po pierwszych analizach stwierdzam, że uznaje. Wystarczy spojrzeć na wyniki wyszukiwania i przejrzeć wyświetlane informacje. Widać wyraźnie, że Bing, podobnie jak Google, wyszczególnia title strony, meta opis. Różnicą jest tylko fakt, że Bing, w przeciwieństwie do Google, sugeruje się także meta keywords'ami. 

Meta opis strony nie zawsze jest prezentowany w wynikach wyszukiwania. Bing wyraźnie selekcjonuje opis i podaje to co może najbardziej pasować do wyników wyszukiwania. Można zauważyć, że podawane informacje nie są wynikiem szablonowego zachowania się wyszukiwarki, ale przemyślanym źródłem informacji z korzyścią dla użytkownika.

Narzędzia SEO dla wyszukiwarki Bing.com


Bing sugeruje korzystanie z narzędzi, które mogą wesprzec pozycjonowanie witryny, m.in.:


Poniżej załączam porównanie Google Webmaster Tools z Bing Webmaster Center:

GWT i BWC - porównanie
Long Tail czyli Długi ogon i rozbudowa strony

opublikowane: 18 gru 2012, 05:10 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:40 ]

long tail dlugi ogon

Long Tail czyli Długi ogon i rozbudowa strony

Long tail czyli długi ogon to pojęcie SEO-we, które coraz częściej pojawia się na różnych forach dyskusyjnych a jego rozbudowa staje się jednym z głównych działań w ramach optymalizacji oraz pozycjonowania strony www. W ramach budowy witryny należy wziąć pod uwagę tworzenie długiego ogona, ponieważ może znacznie wpłynąć na generowany ruch na stronie.

Czym jest długi ogon?

Długi ogon to specyficzny zestaw słów kluczowych, który charakteryzuje się małą popularnością w wyszukiwarce, małą konkurencyjnością oraz bardzo ściśle określonym zapytaniem użytkownika. Jest to zestaw haseł, których częstotliwość używania jest dość niska w porównaniu do innych bardzo ogólnych oraz konkurencyjnych terminów. Jednocześnie, są to hasła bardzo dopasowane i konkretne. 

Przykładem może być słowo "dwupokojowe apartamenty w centrum zakopanego". Użytkownik wpisując to zapytanie dokładnie wie czego szuka i jeśli trafi na stronę, która odpowie na jego szczegółowe pytanie z pewnością zapozna się z ofertą.

Po co budować długi ogon?

Google zawsze wspierał witryny, których treść odpowiadała na zapytanie użytkownika. Zwraca szczególną uwagę na podsuwane wyniki oraz na dopasowanie ich do zapytania użytkownika. Idąc tym torem można łatwo wywnioskować, że budowa podstron w ramach witryny, których treść łącznie z tytułem odpowie na ściśle określone zapytanie może szybko i skutecznie wygenerować decydujący ruch na stronie.

Witryna internetowa musi charakteryzować się jednym bardzo istotnym elementem - musi "żyć" a to oznacza jej ciągłą aktualizację, dodawanie nowych treści oraz niekończący się rozwój. Jeśli chcemy wypozycjonować naszą witrynę oraz dostarczyć jej wystarczającego ruchu nie ma innej możliwość - musimy dodawać nowe artykuły a co za tym idzie rozbudowywać "long tail" naszej strony. 

W pewnym momencie zderzamy się jednak z istotnym problemem - zaczyna brakować nam pomysłów na nowe treści. Skąd je czerpać?

Z jaki narzędzi zdobywać pomysły na long tail?

Kiedy nasza pomysłowość zaczyna nas zawodzić, a pomysły na nowe artykuły wyczerały się kompletnie czas najwyższy skorzystać z narzędzi jakie udostępnia nam Google oraz inne wyszukiwarki. Kilka z nich opisałam już wcześniej w wpisie "Selekcja dopasowanych słów kluczowych".

1. Google Analytics
2. Google Webmaster Tools
3. Google Keyword Tools
4. Sugerowane hasła pod listą wyników wyszukiwania
5. Auto-uzupełnianie
6. Analiza konkurencji

Z czasem pewnością będą pojawiać się nowe narzędzia oraz możliwości. Ważne, abyśmy zwracali szczególną uwagę na ścisłe dopasowanie treści artykułów do zapytań użytkowników.

Content czyli wartość treści na stronie

opublikowane: 15 gru 2012, 22:30 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:41 ]

content is king

Content czyli wartość treści na stronie


Content czyli wartość treści na stronie to jedno z najważniejszych części całej strony. Nie ma co się oszukiwać - bez względu na to jak strona prezentuje się wizualnie, jak wspaniałe ma elementy graficzne, dopasowane menu, ilość artykułów nigdy nie osiągnie pożądanych efektów jeśli treść będzie kiepska.

Dobra treść obroni się sama przed wszelkimi zmianami Google. Mało tego, dobra treść sama potrafi się wypozycjonować i nie wymaga żadnego udziału pozycjonera. Nie wierzysz? Sprawdź sam.


Jak tworzyć treść, aby była atrakcyjna dla użytkownika oraz Google? 

W pierwszej kolejności zapoznaj się z podstawowymi regułami Google, który określa szczegółowo co dla niego oznacza dobra treść. Wymienia zasady m.in.  stosowania tytułów oraz podtytułów artykułu, dodawania meta danych do kodu źródłowego, wspomina o nawigacji na stronie i budowie adresów url treści, o linkowaniu w ramach witryny oraz linkowaniu zewnętrznym. Wszystkie te reguły z zasady powinny być intuicyjne dla każdego, kto buduje witrynę dla użytkownika. 

Kiedy już znasz podstawowe zasady gry pisz artykuły, których treść będzie wartościowa od kątem merytorycznym. Pisz tak, aby każdy kto natrafi na Twoją stronę będzie do niej wracał oraz odwoływał się do Twoich artykułów. Staraj się swoje teorie oraz wnioski popierać wcześniejszą analizą oraz jej wynikami. Dziel się własnym zdaniem i staraj się być oryginalny.

Twórz przede wszystkim oryginalny content. Kopiowanie treści zdanie pod zdaniu nie przyniesie Tobie żadnej korzyści. Ostatnie update'y Google dały popalić przede wszystkim tym, którzy kopiowali treści i nie zachowali najważniejszej zasady - chwal się tylko tym co Twoje, a nie cudze. Pamiętaj, że informacje które można znaleźć na wielu innych stronach niczym nie wyróżni Twoją. A przecież zależy Tobie na byciu numer jeden, prawda?

Ciekawa treść na stronie i co dalej?

Oprócz ciekawej treści możesz  umożliwić komentowanie tego o czym napisałeś. Pozwól użytkownikom generować treść na Twojej witrynie w postaci komentarzy. Google widzi i docenia stronę, która cieszy się zarówno dużą ilością gości oraz ich aktywnym udziałem w dyskusji. 

Jeśli prowadzisz blog to jest to proste. W przypadku stron specjalistycznych idea komentowania może być nieco trudna, ale możliwa. Przykładowo na stronę z ofertą sprzedaży online sprzętów elektrycznych warto dodawać  możliwość oceny oraz podzielenia się własną opinią nt danego produktu. Podniesie to wiarygodność strony oraz w przypadku licznych pozytywnych opinii podniesie to liczbę zamówień.

Kilka wskazówek Matt'a i Alexi


Poniżej kilka istotnych wskazówek Matt'a i Alexi na temat tworzenia oryginalnej treści na stronie.

Jak tworzenie oryginalnej treści wpływa na nasz ranking?


Jaką mogę mieć pewność, że Google wie o oryginalnej treści na mojej stronie?


+Aleksandra Kijewska vel Kijek

PageRank i Trust Rank

opublikowane: 15 gru 2012, 21:50 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:41 ]

pagerank i trust rank

PageRank i Trust Rank

PageRank i Trust Rank - czym są oba parametry, które możliwe, że decydują o naszych rankingach? Szczegóły oraz teorie, które wyjaśniają czym są oba wskaźniki to niestety tylko domniemania. W rzeczywistości wzory oraz zasady ich obliczania są ściśle chronione. Prawdę mówiąc, ich odtajnienie dało by nam możliwość przebicia się przez całą konkurencję bez większego wysiłku. A tego wujek Google nie chce.

Poniżej przedstawiam kilka faktów, teorii, lub informacji, które mają pewne uzasadnienie. Część danych jest oficjalnie potwierdzona przez Google, pozostała część wynika z analiz oraz obserwacji specjalistów SEO, lub analityków.


Czym jest PageRank?

PageRank
To algorytm, którego nazwa wzięła się od nazwiska jednego z założycieli Google - Larrego Page'a. PageRank został opatentowany, a szczegóły możesz znaleźć na stronie Patent Database.

PageRank określany jest w skali od 1 do 10, gdzie strona z PR 10 cieszy się najwyższą oceną. Główny wpływ na wysokość PR ma jakość oraz liczba stron linkujących na naszą witrynę, tzw. Link Popularity. Jeśli na naszą stroną linkuje 10 innych stron, które mają wysoki PR to jednocześnie możemy liczyć, że nasz PR pójdzie w górę.

Przyjmuje się, że im wyższy PR, tym wyższy ranking. Jednak z własnego doświadczenia oraz obserwacji widzę, że nie jest to do końca prawda. Obecnie istotnie są inne parametry o czym piszę poniżej.

Niektórzy, a może już większość pozycjonerów zakłada, że PageRank jest już tylko narzędziem piarowym, który w większym stopniu nie decyduje o rankingu strony w wynikach wyszukiwania. Właściwie, po ostatnich update'ach algorytmu Google można nawet zakładać, że jego waga zdecydowanie spadła. Obecnie bardziej ceni się wartość treści witryny, częstotliwość jej aktualizacji oraz zaufanie użytkowników, którzy powołują się na dane treści i często do nich wracają.

Czym jest Trust Rank?

trust rank
Możliwe, że jednym z ważniejszych parametrów decydujących o naszym rankingu. Jest to algorytm, który bazuje na  zaufaniu wyszukiwarki i ma na celu odróżnienie stron złych od stron wartościowych.  Złe strony to m.in. strony ze spamem, farmy lików, strony obładowane reklamami oraz strony erotyczne. Dobre strony to takie, które cieszą się licznymi linkami ze stron, które z kolei również cieszą się wysokim zaufaniem, są to m.in. strony rządowe, edukacyjne, medyczne i wojskowe.

Strony, które mogą podnieść nasz Trust Rank to witryny, których treść jest wartościowa, merytoryczna, często aktualizowana. Wiek strony, certyfikat SSL i inne czynniki także wpływają na wysokość wskaźnika. 

Niestety, nie ma narzędzia do obliczenia Trust Ranku. Oczywiście znajdziemy liczne testowe narzędzia,  ale nie ma co się łudzić. Zasady obliczania TR jak i wszystkich innych algorytmów Google nigdy nie będą ujawnione. Są to ściśle chronione informacje, których odkrycie straciłoby sens ich stosowania. Z pewnością w takim przypadku Google stworzyłby nowe algorytmy oraz narzędzia do oceny strony, jednocześnie przedstawiając podstawową regułę -  tworzenia wartościowych treści, do których użytkownicy będą chcieli wracać.

Kilka słów od Matta'a:

Czym jest Trust RankCzym jest zaufanie dla Google


Skoro nie znamy zasad gry Google w jaki sposób podnosić jakość strony?

Zasada jest banalnie prosta - buduj stronę tak, aby każdy kto na nią wejdzie znajdzie dokładnie to czego szuka i z chęcią wróci na Twoją stronę w poszukiwaniu kolejnych informacji. Postępuj zawsze z korzyścią dla użytkownika i stawiaj na jakość, nie na ilość. W ten sposób, bez względu na to ile będzie uaktualnień algorytmów Google Twoja strona zawsze będzie bezpieczna.

External links - linki zewnętrzne

opublikowane: 12 gru 2012, 20:48 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:42 ]

external links linki zewnetrzne

External links - linki zewnętrzne

External links linki zewnętrzne, prowadzące do naszej domeny to najistotniejszy wskaźnik, który mówi wyszukiwarkom o popularności naszej witryny. Jest to ważna wskazówka, która odpowiada na pytanie czy domena X jest popularna, znana i polecania przez innych.


Pozycjonowanie stron - budujmy bazę wartościowych linków, prowadzących do naszej domeny

Wyszukiwarki chcą, aby w wynikach wyszukiwania prezentować wartościowe i sprawdzone strony www. Podstawową wskazówką w tej kwestii jest fakt, czy inni polecili daną witrynę oraz powołują się na nią w swoich postach, artykułach, lub w inny sposób np. na portalach społecznościowych. 

Wiadomo, że pisząc wartościowe i interesujące treści prędzej czy później znajdziemy stałych bywalców strony i zostaniemy docenieni przez innych. Czasami jednak budowanie pozytywnej opinii na temat witryny może zająć bardzo dużo czasu. W Internecie jest coraz większa konkurencja i trudniej jest się przebić oraz wyróżnić na tle innych. Dlatego często witryny są wspierane "sztucznym" linkowaniem do strony.

Mówiąc "sztucznym" mam na myśli linkowanie organizowane przez właścicieli, lub pozycjonerów danej witryny. Nie mamy tutaj do czynienia z żadnym polecaniem, czy rekomendacją przez osoby potencjalnie zainteresowane treścią. To działanie, które sztucznie podnosi jakość strony.

W 2012 roku Google podjął konkretne działania, które miały na celu "oczyszczenie" wyników wyszukiwania ze stron, które w niewłaściwy sposób tworzyły sztuczną bazę linków zewnętrznych, prowadzących do danej witryny. O tym oraz o innych update'ach algorymtów Google piszę w innym poście.

O czym pamiętać przy linkowaniu zewnętrznym?

Linkowanie zewnętrzne, nawet to sztuczne, może nam bardzo pomóc. Należy jednak, jak we wszystkim innym trzymać pewien umiar oraz zdrowy rozsądek. Nie rozpędzajmy się i przede wszystkim nie decydujmy się na automaty, które hurtowo podniosą liczbę linków, prowadzących do naszej witryny. Google prędzej czy później wyłapie i to. Jeśli dzisiaj uważa się, że korzystanie z automatów nie szkodzi, to jednak nie powiedziane, że za parę miesięcy uaktualniony algorytm Google nie wyłapie i tego!

Jeśli decydujesz się na manualne linkowanie do swojej strony szukaj tylko takich katalogów oraz stron, które w pierwszej kolejności są wysoko ocenianie przez Google i mają wysoki PageRank. Im bardziej wartościowa witryna będzie polecać Twoją, tym lepiej. To logiczne :)

Staraj się odsyłać na stronę wykorzystując do tego anchor. W ten sposób sugerujesz wyszukiwarce o czym piszczy na Twojej stronie i jakich treści możemy się na niej doszukać.


Korzystać także z linków "nofollow"?

Jak najbardziej tak! Pomimo, że parametr ten mówi "nie przekazuję mojego PR-u linkowanej witrynie" to jednak uważa się, że dodaje to pewne zaufanie dla danej strony. Google to odczytuje i podnosi odrobinę wagę danej domeny. Dlatego warto brać i takie linki pod uwagę.


Podsumowując powtórzę to co piszę na niemal każdym poście - pracując nad stroną róbmy wszystko z głową oraz w granicach zdrowego rozsądku. Piszmy i twórzmy dla użytkownika, a zostaniemy docenieni przez wyszukiwarki.

+Aleksandra Kijewska vel Kijek

1-10 of 17