Budowa adresów url

opublikowane: 8 gru 2012, 21:28 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:34 ]
budowa adresow url

Budowa adresów url

Budowa adresów url jest kolejnym istotnym elementem, o którym należy pamiętać, budując stronę internetową. Jest kilka kluczowych zasad budowy adresów podstron witryny. Ich celem jest zachowanie spójności serwisu oraz czytelnej struktury. Wszystkie reguły, nie tylko związane z budową adresów url, mają jeden przewodni cel - intuicyjność i czytelność serwisu dla użytkownika.

Umieszczanie słów kluczowych w adresach url

Podobnie jak większość zasad tworzenia treści - wszystko powinno bazować na dopasowanych słowach kluczowych. W ten sposób przekazujemy zarówno Google'owi jak i użytkownikom informację o czym mówi dana witryna, lub podstrona. Trzymanie się ściśle określonego zagadnienia pozwoli nam trafić do najbardziej zainteresowanych. Podniesie to jednocześnie jakość strony w ocenie Google.

Ja trzymam się zasady tytul h1 = adres url. Moje adresy podstron są zawsze identyczne z tytułem h1. W ten sposób zachowuję spójność tematu artykułu z adresem url.

Wymienianie kategorii, podkategorii w adresie url

Kolejną ważną zasadą jest tworzenie krótkich, w miarę łatwych do zapamiętania adresów url. Przy tworzeniu nowych adresów powinniśmy kierować się wzorem:

http://[nazwa domeny]/[kategoria]/[podstrona]

Oczywiście, im więcej danych w adresie, tym teoretycznie lepiej. Pamiętajmy jednak, że zbyt rozbudowany adres url jest przede wszystkim trudny do zapamiętania. Google zachęca do tworzenia krótki adresów. Rozwiązaniem może być pomijanie "pod pod kategorii" w adresach i umieszczenie jedynie głównej podkategorii+tytułu artykułu. 

Długość adresu nie ma natomiast wpływu na prezentację strony w wynikach wyszukiwania. Google przeskakuje elementy w adresie, pokazując nazwę domeny oraz fragment adresu, który jest powiązanych z zapytaniem np. na zapytanie "budowa adresów url" pokaże wynik: "www.kijewska.com/..../budowa-adresow-url...".

Jakie znaki stosować w adresach url?

Jest kilka teorii na ten temat. Z pewnością musimy pamiętać o kilku regułach m.in. o tym, że elementy po znaku # w adresie nie są widoczne dla wyszukiwarki. Przykładowo w przypadku witryny  "/index#przyklad-strony: wyszukiwarka będzie widzieć adres "/index". Ta sama sytuacja będzie w przypadku stosowania";".

Przy budowie adresów zalecane jest rozdzielanie słów kluczowych znakami "-", lub "/". Stosuje się także "_" co przez niektórych nie jest dobrą praktyką. Osobiście uważam, że nie szkodzi to witrynie pod kątem SEO, może co najwyżej wprowadzić nieco w błąd użytkownika, który widząc podkreślony adres url przy samodzielnym wpisaniu adresu może pominąć niezauważone przez niego znaki i tym samym wpisać błędny adres. Przykład: w przypadku strony www.kijewska.com/pozycjonowanie_stron_www, wpisując adres "www.kijewska.com/pozycjonowanie stron www" pojawi się strona z błędem.

Pamiętajmy także, że Google odróżnia wielkość liter w adresach url. Strona www.kijewska.com/pozycjonowanie-stron-www jest inną stroną niż www.kijewska.com/Pozycjonowanie-Stron-WWW.

Przykład intuicyjnej strony www z zachowaniem zasad budowy url

Weźmy jako przykład stronę z ubraniami dla pań i panów. Na pierwszym etapie strona powinna prezentować jasny podział odzieży dla kobiet i mężczyzn oraz rozwijać dalej podział garderoby na różne typy.

 • Strona główna: /
  • Dla niej: /dla-niej.html
   • Kurtki: /dla-niej/kurtki.html
    • Kurtki nieprzemakalne: /dla-niej/kurtki/kurtki-nieprzemakalne.html
   • Bluzki: /dla-niej/bluzki.html
   • Bielizna: /dla-niej/bielizna.html
  • Dla niego /dla-niego.html
   • Spodnie: /dla-niego/spodnie.html
   • Buty: /dla-niego/buty.html
   • Koszule: /dla-niego/koszule.html

O czym pamiętać podczas budowy witryny?


Jest jedna ważna zasada, o której należy zawsze pamiętać podczas budowy strony www ogólnie - budujmy zawsze unikatową treść na stronie tj. oryginalny artykuł, adres url, etc.! 


Odsyłam Was do strony, na której Google dokładnie określa zasady budowy adresów url - URL Structure. Post jest w wersji angielskiego, ponieważ wszelkie uaktualnienia i nowe informacje pojawiają się w języku angielskim, znacznie później po polsku.

Comments