Budowa tytułów od h1 do h6

opublikowane: 7 gru 2012, 03:30 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:34 ]
budowa tytulow h1

Budowa tytułów od h1 do h6

Budowa tytułów na stronie jest bardzo ważna podczas budowy całej witryny. Zasady ich tworzenia należy znać zanim rozpoczniemy pisanie artykułów i innych treści. Warto kierować się przynajmniej podstawowymi regułami, które pozwolą uniknąć bałaganu na stronie, który szkodzi naszej stronie zarówno pod kątem SEO, jak i pod kątem użyteczności i czytelności istotnej dla użytkowników.


Jest kilka podstawowych reguł jak należy budować sam tytuł główny oraz jak stosować się do podtytułów, których może być kilka na jednej podstronie.

Budowa tytułów na stronie - podstawowe zasady

Przy budowie tytułów należy w pierwszej kolejności zadbać o trzy istotne zasady:
  • każdy tytuł podstrony powinien być zawsze oryginalny, tytuł zawsze powinien przedstawiać treść danego artykułu;
  • tytuł z reguły i w miarę możliwości powinien być prosty oraz krótki, najlepiej, żeby nie liczył więcej niż 75 znaków, nie ma tu jednak reguły;
  • pod kątem SEO należy zawsze wracać do listy słów kluczowych, jaka została wyselekcjonowanaw ramach pierwszych kroków budowy witryny, w ten sposób możemy liczyć, że dany artykuł pojawi się pod pożądanym słowem kluczowym.

Dodawanie tytułu głównego oraz podtytułów na danej podstronie

Jest kilka istotnych wątpliwości co do stosowania się do tytułu h1 oraz podtytułów od h2 dalej. Trzeba pamiętać, że te zasady z czasem mogą ulec zmianie. Należy kierować się przede wszystkim jedną podstawową zasadą - tytuł oraz podtytuły mają wprowadzić pewien porządek w treści artykułu, nadać hierarchię konkretnym częściom danej treści. Trzymając się tego zawsze będziemy brać pod uwagę kolejność oraz wagę oznaczeń konkretnych elementów artykułu. Opisując tę regułę odpowiem na kilka prostych pytań.

Czy stosować tylko jeden tytuł h1?

Przyjęło się, że każdy artykuł ma jeden główny tytuł określany znacznikiem h1. Dotąd stosowało się właśnie taką zasadę. Po wprowadzeniu HTML5 okazało się, że można stosować kilka h1-ek w treści jednego artykułu, jednak Google wyraźnie zaznacza, że póki HTML5 nie jest uwzględniania przez większość witryn nie będzie rozpatrywał nowej formy jako błędne, ani jako rekomendowane. Dostosowanie się do HTML5 zależy wyłącznie od nas, jednak nie ma tutaj silnego nacisku przez Google.


Czy stosować kolejność podtytułów - zacząć h1-ą a następnie wg kolejności dodawać h2, h3, h4 etc.?

Są różne teorie na temat kolejności tytułów. Tutaj powinniśmy przede wszystkim kierować się logicznym układem tytułów, ponieważ ich głównym celem jest stworzenie czytelnej i logicznej struktury artykułu. Nie ma ściśle określonej zasady czy należy stosować kolejność tytułów wg wzoru:

h1

h2

h3

h2

h3


Ja osobiście korzystam wg tego wzory, ale spotkałam się z teoriami, że pominięcie np. tytułu h2 i wstawienie od razu h3 miało by zaszkodzić stronie. Wychodzę jednak z założenia, że ustalony logiczny porządek i hierarchia będzie działać bardziej na korzyść jej użyteczności wobec użytkownika. Zalecam, więc stosowanie wyżej przedstawionego wzoru, ale nie uważam to za wyłączne dobre rozwiązanie.


Czy,w przeciwieństwie do h1, można używać podtytuł h2 wielokrotnie?

Praktykuję stosowanie raczej maksymalnie 2 podtytułów h2. Są jednak wyjątki od reguły. Czasami w ramach jednego artykułu trzeba wrzucić więcej niż dwa h2-i i nie sądzę, żeby to miało działać na niekorzyść naszej strony.


Czy zmiana wielkości czcionki podtytułów jest zakazane?

Czy sytuacja w której podtytuł h3 ma większą czcionkę niż h1 może zaszkodzić stronie? Tutaj priorytetem jest dobro użytkownika a co za tym idzie czytelność struktury artykułu. Wielkość czcionki często sugeruje czytelnikom wagę fragmentu danego artykułu. Zwiększenie czcionki dla tytułu stojącego niżej w hierarchii jest to wbrew pewnej logice układu tytułów w artykule. Waga każdego tytułu nie powinna być określona wyłącznie przy użyciu znacznika "h" w źródle strony, ale także poprzez użycie wielkości czcionki danego tytułu. 


Pytania? Nie wspomniałam o czymś? Zachęcam do zadawania pytań i kontaktowania się ze mną!


+Aleksandra Kijewska vel Kijek

Comments