Google+ kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę

opublikowane: 10 lut 2013, 00:27 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:36 ]

Google+ kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę

google+


Google+ to kolejna sieć społecznościowa, która rośnie w siłę w Polsce i na całym świecie. Według danych Global Web Index Google+ stał się drugą co do popularności na całym świecie platformą społecznościową:

google+ platforma społecznościowa


Czym jest portal Google+?

google+ portal społecznościowy

Portal Google+ udostępnia wiele narzędzi oraz możliwości, których zastosowaniem jest utrzymywanie kontaktu ze znajomym oraz nawiązanie nowych znajomości z osobami, które również posiadają konto Google+, ale i nie tylko.  

Dodatkowo, Google+ pozwala śledzić aktywność innych osób, które niekoniecznie są naszymi znajomymi, ale za to prowadzą konto ściśle związane z określoną dziedziną np. SEO. Jeśli chcemy znać na bieżąco wpisy oraz komentarze udostępniane na różnych kontach G+ wystarczy dodać wybrane do kręgu "obserwowanych".

Co jeszcze? Na naszym koncie możemy podłączać się do różnych społeczności, wrzucać swoje zdjęcia, filmy, udzielać się w dyskusjach prowadzonych w ramach kont G+, prowadzić oraz brać udział w tzw. hangout'ach i szereg innych. 

Społeczność G+ stale się poszerza. Możliwości oraz narzędzia jakie są udostępniane bardzo szybko się rozwijają, dodawane są nowe opcje, którymi warto się zainteresować. Może, a nóż widelec, znajdzie się coś ciekawego właśnie dla Ciebie?

Jakie narzędzia oraz możliwości udostępnia nam Google+?

Tak jak pisałam wcześniej Google+ daje nam różne możliwości oraz narzędzia do utrzymywania oraz nawiązywania nowych znajomości. Jednak konto G+ można równie dobrze wykorzystać pod kątem biznesowym. W jaki sposób?

Google pisze:

"Strony Google+ umożliwiają budowanie publicznej tożsamości dla firm, produktów, marek i organizacji w Google+. Obecnie można tworzyć strony w jednej z pięciu kategorii, co ułatwia nowym osobom skonfigurowanie usługi w trakcie rejestracji:

 • produkt lub marka;
 • firma, instytucja lub organizacja;
 • lokalna firma lub miejsce;
 • sztuka, rozrywka lub sport;
 • inne.
Strony Google+ funkcjonują w świecie Google+ podobnie jak zwykli właściciele profilów Google+: mogą dodawać inne osoby do kręgów, edytować swoje profile, udostępniać treści w Google+, dawać +1 komentarzom i zdjęciom oraz otwierać spotkania i dołączać do nich. Nie są jednak dokładnie tym samym..."

więcej na stronie Support Google

Profil Google+ oraz Strona Google+


Należy pamiętać, że czym innym jest profil jaki tworzymy jako osoba fizyczna na G+, a czym innym jest strona G+ jaką tworzymy pod naszym profilem. Podstawowe różnice:
 • Jako Strona G+ nie można dodać innych osób do kręgów, chyba że te osoby dorzucą naszą stronę, lub o niej wspomną
 • Możemy tworzyć liczne strony pod nasz 1 profil, natomiast nie możemy tworzyć wielu profili dla 1 osoby
 • Strona może być tworzona dla wielu podmiotów, natomiast profil jest przypisany tylko jednej osobie
 • Strony są domyślnie publiczne oraz mają przycisk G+
 • Jako strona nie możemy dawać +1 innym stronom ani artykułom
 • Jako strona nie możemy grać w gry
 • Jako strona nie mamy opcji udostępniania w „kręgach rozszerzonych”
 • Jako strona nie dostajemy powiadomień przez pocztę e-mail, SMS-y ani na pasku Google
 • Jako strona nie możemy brać udziału w spotkaniach na urządzeniach przenośnych
 • Dodatkowo, jako strony lokalne mamy dodatkową opcję do wypełnienia, dzięki której inne osoby z łatwością znajdą naszą firmę w danej lokalizacji


Google+ i Google Places - łączenie (merge'owanie) kont

Po stworzeniu Google+ Lokalnie pojawiła się możliwość zaciągnięcia wszystkich danych z Google Miejsc (Google Places) do G+ Lokalnie. Dzięki G+ Lokalnie możesz ocenić inne firmy lokalne, pisać opinie na ich temat i przesyłać zdjęcia. Wszystkie informacje umieszczone na koncie Google Miejsc, możesz połączyć z G+ Lokalnie -  w ten sposób każdy użytkownik będzie wiedział kto jest właścicielem informacji GM. Jedyne co musisz zrobić to przenieść informacje z konta GM na G+Lokalnie. 

O tym jak przenieść dane pisze Google Support:

"Swoje stare materiały z Miejsc Google możesz przenieść do Google+ Lokalnie. Gdy będziesz pisać pierwsze opinie albo przesyłać zdjęcia do Google+ Lokalnie, zapytamy Cię, co chcesz zrobić ze swoimi starymi opiniami i zdjęciami. Masz do wyboru dwie opcje:

przeniesienie wszystkich swoich materiałów i powiązanie ich ze swoją nazwą Google+,
zachowanie wszystkich swoich materiałów lub ich części jako prywatnych.
Zanim zdecydujesz, otrzymasz prośbę o zarejestrowanie się w Google+. Jeśli jeszcze nie masz konta w Google+, musisz je założyć. Po zarejestrowaniu się w Google+ odśwież stronę Google+ Lokalnie, aby wyświetlić swój profil i zalogować się. Następnie zostanie wyświetlona prośba o przeniesienie wszystkich Twoich materiałów do Google+.

Aby oznaczyć materiały jako prywatne i widoczne tylko dla Ciebie, wykonaj poniższe kroki:

 • Usuń zaznaczenie pola obok każdej opinii lub zdjęcia, które chcesz zachować jako prywatne.
 • Kliknij Dalej.
 • Kliknij Potwierdź, jeśli podane informacje są poprawne.
 • Aby wprowadzić zmiany, kliknij Wstecz.

Materiały z Miejsc Google, które nie zostały oznaczone jako prywatne, będą widoczne publicznie dla wszystkich w internecie i będą przypisane do Twojej nazwy Google+, a nie Twojego starego pseudonimu. Te opinie będzie można znaleźć we wszystkich usługach Google – na przykład w wynikach wyszukiwania Google, w Google+ i na Mapach Google."  

Google+ konkurencją dla Facebook'a?

Czy G+ jest konkurencją dla FB? Opinie chylą się raczej ku temu, że nie. 

Początkowo G+ było raczej miejscem spotkań SEO-wców, którzy korzystali i testowali nowe narzędzia Google. Większość spodziewała, się że prędzej czy później Google będzie promował swoją nową społeczność i wymusi wręcz udzielanie się na portalu G+ na każdym komu zależy na wysokich pozycjach w SERPach. Wielu sądzi, że tak właśnie się stało.

Google+ cieszy się dużym zainteresowanie niekoniecznie dlatego, że był od zawsze bardzo interesującym i ciekawym narzędziem. W grę wchodzi polityka SEO oraz obowiązek dla każdego bijącego się o pozycje w wynikach wyszukiwania.

Czy obie te społeczności są konkurencyjne? Moim zdaniem nie. FB to społeczność, gdzie użytkownicy szukają lekkich, zabawnych informacji, komentarzy, linków, które są raczej chwilowym oderwaniem się od pracy, obowiązków. G+ to moim zdaniem społeczność, która skupia osoby wymieniające się istotnymi informacjami, przeważnie związanymi z daną branżą, zawodem, problemem. Nie wrzuciłabym G+ do szufladki pod hasłem "relaks". To moim zdaniem podstawowa różnica.

Zdania są oczywiście podzielone. Warto śledzić wątek i treści, dotyczące obu społeczności. Może w tym roku wiele się jeszcze wyjaśni?

Comments