Wybór właściwej domeny

opublikowane: 5 gru 2012, 20:32 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:26 ]
wybor wlasciwej domeny

Wybór właściwej domeny

Wybór właściwej domeny czyli jak nazwać swoją witrynę, aby najłatwiej wypromować ją w Internecie. Nazwa domeny jest bardzo istotna przy budowaniu witryny. Zaraz po selekcji dopasowanych słów kluczowych oraz wyborze czołowych haseł możemy dokonać wyboru nazwy domeny.

Jak nazwać domenę? Najprościej - wybrać czołowe słowo kluczowe, pod którym chcemy w pierwszej kolejności wypozycjonować stronę www. Jest to najprostsza i najlepsza forma wybory nazwy domeny. Problem jednak pojawia się kiedy domena, która którą chcemy wykupić należy już do kogoś. Nie ma problemy jeśli została wykupiona przez osobę, które celem jest jej sprzedanie. Pytanie tylko za ile? Problem pojawia się jeśli pod nazwą domeny istnieje już strony internetowa. Wówczas trzeba znaleźć inne rozwiązanie.

Co zrobić kiedy nazwa wybranej domeny jest już zajęta?


Kombinować, najprościej rzecz ujmując. Jeśli domena o najprostszej budowie jest już zajęta, wówczas szukajmy wolnej domeny z tym samym hasłem kluczowym, ale inaczej "skonstruowanym", lub z dodatkowych słowem. Przykładowo, jeśli domena "hotel-spa.pl" jest już zajęta, szukajmy domeny jak:
  • hotele-spa.pl
  • hotel-i-spa.pl
  • hotel-ze-spa.pl
  • hotele-i-spa.pl
  • etc.

Chcę pozycjonować stronę na Google.pl - lepiej wybrać domenę z ".pl"?

Spotkałam się z wieloma teoriami na temat wyboru właściwego rozszerzenia domeny. Część specjalistów uważa, że, pozycjonując na Google.pl o wiele lepiej jest wykupić domenę.pl, zamiast .com, lub inną. Ma to ułatwić pozycjonowanie strony na rynku polski. Moim zdaniem pełni to co najwyżej funkcję łatwiejszego zapamiętania nazwy witryny jeśli kończy na ".pl". Nie ma to większego znaczenia, w kwestii pozycjonowania.

Dzisiaj coraz częściej spotykamy się z polskimi stronami, które mają rozszerzenie .com, lub inne. Tym samym nie mamy wielkich problemów z zapamiętaniem całej nazwy domeny.  

O czym pamiętać przy wyborze nazwy?

Najważniejsze są dwa punkty podczas wybory nazwy domeny:
  • aby zawierała wartościowe słowo kluczowe;
  • aby była krótka i łatwa do zapamiętania.

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną! Daj mi kolejny temat, jaki mogę omówić na blogu, odpowiadając jednocześnie na Twoje pytanie :)

Comments