PageRank i Trust Rank

opublikowane: 15 gru 2012, 21:50 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:41 ]
pagerank i trust rank

PageRank i Trust Rank

PageRank i Trust Rank - czym są oba parametry, które możliwe, że decydują o naszych rankingach? Szczegóły oraz teorie, które wyjaśniają czym są oba wskaźniki to niestety tylko domniemania. W rzeczywistości wzory oraz zasady ich obliczania są ściśle chronione. Prawdę mówiąc, ich odtajnienie dało by nam możliwość przebicia się przez całą konkurencję bez większego wysiłku. A tego wujek Google nie chce.

Poniżej przedstawiam kilka faktów, teorii, lub informacji, które mają pewne uzasadnienie. Część danych jest oficjalnie potwierdzona przez Google, pozostała część wynika z analiz oraz obserwacji specjalistów SEO, lub analityków.


Czym jest PageRank?

PageRank
To algorytm, którego nazwa wzięła się od nazwiska jednego z założycieli Google - Larrego Page'a. PageRank został opatentowany, a szczegóły możesz znaleźć na stronie Patent Database.

PageRank określany jest w skali od 1 do 10, gdzie strona z PR 10 cieszy się najwyższą oceną. Główny wpływ na wysokość PR ma jakość oraz liczba stron linkujących na naszą witrynę, tzw. Link Popularity. Jeśli na naszą stroną linkuje 10 innych stron, które mają wysoki PR to jednocześnie możemy liczyć, że nasz PR pójdzie w górę.

Przyjmuje się, że im wyższy PR, tym wyższy ranking. Jednak z własnego doświadczenia oraz obserwacji widzę, że nie jest to do końca prawda. Obecnie istotnie są inne parametry o czym piszę poniżej.

Niektórzy, a może już większość pozycjonerów zakłada, że PageRank jest już tylko narzędziem piarowym, który w większym stopniu nie decyduje o rankingu strony w wynikach wyszukiwania. Właściwie, po ostatnich update'ach algorytmu Google można nawet zakładać, że jego waga zdecydowanie spadła. Obecnie bardziej ceni się wartość treści witryny, częstotliwość jej aktualizacji oraz zaufanie użytkowników, którzy powołują się na dane treści i często do nich wracają.

Czym jest Trust Rank?

trust rank
Możliwe, że jednym z ważniejszych parametrów decydujących o naszym rankingu. Jest to algorytm, który bazuje na  zaufaniu wyszukiwarki i ma na celu odróżnienie stron złych od stron wartościowych.  Złe strony to m.in. strony ze spamem, farmy lików, strony obładowane reklamami oraz strony erotyczne. Dobre strony to takie, które cieszą się licznymi linkami ze stron, które z kolei również cieszą się wysokim zaufaniem, są to m.in. strony rządowe, edukacyjne, medyczne i wojskowe.

Strony, które mogą podnieść nasz Trust Rank to witryny, których treść jest wartościowa, merytoryczna, często aktualizowana. Wiek strony, certyfikat SSL i inne czynniki także wpływają na wysokość wskaźnika. 

Niestety, nie ma narzędzia do obliczenia Trust Ranku. Oczywiście znajdziemy liczne testowe narzędzia,  ale nie ma co się łudzić. Zasady obliczania TR jak i wszystkich innych algorytmów Google nigdy nie będą ujawnione. Są to ściśle chronione informacje, których odkrycie straciłoby sens ich stosowania. Z pewnością w takim przypadku Google stworzyłby nowe algorytmy oraz narzędzia do oceny strony, jednocześnie przedstawiając podstawową regułę -  tworzenia wartościowych treści, do których użytkownicy będą chcieli wracać.

Kilka słów od Matta'a:

Czym jest Trust RankCzym jest zaufanie dla Google


Skoro nie znamy zasad gry Google w jaki sposób podnosić jakość strony?

Zasada jest banalnie prosta - buduj stronę tak, aby każdy kto na nią wejdzie znajdzie dokładnie to czego szuka i z chęcią wróci na Twoją stronę w poszukiwaniu kolejnych informacji. Postępuj zawsze z korzyścią dla użytkownika i stawiaj na jakość, nie na ilość. W ten sposób, bez względu na to ile będzie uaktualnień algorytmów Google Twoja strona zawsze będzie bezpieczna.

Comments