External links - linki zewnętrzne

opublikowane: 12 gru 2012, 20:48 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:42 ]
external links linki zewnetrzne

External links - linki zewnętrzne

External links linki zewnętrzne, prowadzące do naszej domeny to najistotniejszy wskaźnik, który mówi wyszukiwarkom o popularności naszej witryny. Jest to ważna wskazówka, która odpowiada na pytanie czy domena X jest popularna, znana i polecania przez innych.


Pozycjonowanie stron - budujmy bazę wartościowych linków, prowadzących do naszej domeny

Wyszukiwarki chcą, aby w wynikach wyszukiwania prezentować wartościowe i sprawdzone strony www. Podstawową wskazówką w tej kwestii jest fakt, czy inni polecili daną witrynę oraz powołują się na nią w swoich postach, artykułach, lub w inny sposób np. na portalach społecznościowych. 

Wiadomo, że pisząc wartościowe i interesujące treści prędzej czy później znajdziemy stałych bywalców strony i zostaniemy docenieni przez innych. Czasami jednak budowanie pozytywnej opinii na temat witryny może zająć bardzo dużo czasu. W Internecie jest coraz większa konkurencja i trudniej jest się przebić oraz wyróżnić na tle innych. Dlatego często witryny są wspierane "sztucznym" linkowaniem do strony.

Mówiąc "sztucznym" mam na myśli linkowanie organizowane przez właścicieli, lub pozycjonerów danej witryny. Nie mamy tutaj do czynienia z żadnym polecaniem, czy rekomendacją przez osoby potencjalnie zainteresowane treścią. To działanie, które sztucznie podnosi jakość strony.

W 2012 roku Google podjął konkretne działania, które miały na celu "oczyszczenie" wyników wyszukiwania ze stron, które w niewłaściwy sposób tworzyły sztuczną bazę linków zewnętrznych, prowadzących do danej witryny. O tym oraz o innych update'ach algorymtów Google piszę w innym poście.

O czym pamiętać przy linkowaniu zewnętrznym?

Linkowanie zewnętrzne, nawet to sztuczne, może nam bardzo pomóc. Należy jednak, jak we wszystkim innym trzymać pewien umiar oraz zdrowy rozsądek. Nie rozpędzajmy się i przede wszystkim nie decydujmy się na automaty, które hurtowo podniosą liczbę linków, prowadzących do naszej witryny. Google prędzej czy później wyłapie i to. Jeśli dzisiaj uważa się, że korzystanie z automatów nie szkodzi, to jednak nie powiedziane, że za parę miesięcy uaktualniony algorytm Google nie wyłapie i tego!

Jeśli decydujesz się na manualne linkowanie do swojej strony szukaj tylko takich katalogów oraz stron, które w pierwszej kolejności są wysoko ocenianie przez Google i mają wysoki PageRank. Im bardziej wartościowa witryna będzie polecać Twoją, tym lepiej. To logiczne :)

Staraj się odsyłać na stronę wykorzystując do tego anchor. W ten sposób sugerujesz wyszukiwarce o czym piszczy na Twojej stronie i jakich treści możemy się na niej doszukać.


Korzystać także z linków "nofollow"?

Jak najbardziej tak! Pomimo, że parametr ten mówi "nie przekazuję mojego PR-u linkowanej witrynie" to jednak uważa się, że dodaje to pewne zaufanie dla danej strony. Google to odczytuje i podnosi odrobinę wagę danej domeny. Dlatego warto brać i takie linki pod uwagę.


Podsumowując powtórzę to co piszę na niemal każdym poście - pracując nad stroną róbmy wszystko z głową oraz w granicach zdrowego rozsądku. Piszmy i twórzmy dla użytkownika, a zostaniemy docenieni przez wyszukiwarki.

+Aleksandra Kijewska vel Kijek

Comments