Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce

opublikowane: 10 sty 2013, 20:54 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:37 ]

Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce

Facebook portal społecznościowy

Facebook czyli społeczność nr 1 w Polsce i na jak długo? Obecnie, w Polsce jak i w wielu innych krajach Facebook skupia największą grupę osób na całym świecie. Głównym jego plusem jest dostępność w każdym Państwie, poza oczywiście Chinami, państwami arabskimi i kilkoma innymi, które swoim obywatelom ograniczają dostęp do serwisów tego typu i innych. Jedno jest pewne - w Polsce Facebook rules (przynajmniej do końca 2012 roku ;)).


Dlaczego Facebook jest aż tak popularny?

Hm, dobre i proste pytanie. FB to potężna platforma, na której jest coraz więcej możliwości, ale przede wszystkim to narzędzie dzielenia się ze znajomymi wszelkimi informacjami, które nas dotyczą, lub interesują i zdjęciami. Mamy ogólną potrzebę dzielenia się nowinkami z naszego życia. Plus, wybieramy przeważnie najprostszą formę przekazu. A co może być prostsze od wrzucenia jednego zdjęcia, lub komentarza na osobistej ścianie? Bądź co bądź wszyscy znajomi prędzej, czy później przeczytają na FB co u nas nowego. 

FB cały czas się rozwija i podsuwa nowe możliwości. Zmienia i ulepsza jakość podglądu i komentowania zdjęć. Jego ikona pojawia się na niemal każdej stronie www co umożliwia tzw. "like'owanie" wszelkich artykułów, zdjęć, etc. 

Mówi się także o rosnącej sile FB oraz jego konkurencyjności wobec Google. FB ma stać się nie tylko platformą społecznościową, ale również wyszukiwarką. Jednym słowem Facebook ma stać się stroną, na której nie będziesz mieć potrzeby przechodzenia do okna wyszukiwarki Google, aby znaleźć cokolwiek co Ciebie interesuje. Wszystko znajdziesz w obrębie facebook.com.

Czy FB oferuje pozycjonerom ciekawe rozwiązania?

I tak i nie. Wiadomo, że wszelkie linki wrzucane na FB są nofollow, czyli Google nie podąrza za nimi i nie nadaje im mocy. W przypadku Facebook'a chodzi raczej o zdobywanie fanów oraz osób, lubiących Twój profil FB.  

O czym warto pamiętać przy pozycjonowaniu w ramach FB?

Buduj swój profil oraz stronę na FB w oparciu o wartościowa hasła/ słowa kluczowe. Trafność w nazwie swojego profilu może zadecydować, czy będziesz często pojawiał się w wynikach wyszukiwarki FB. Przemyśl dobrze nazwę swojego profilu, jego url, 

Zdobywaj nowe osoby, które lubią Twój profil! Liczba tzw/ like'ów oraz fanów ma duży wpływ na Twoje pozycje w wyszukiwarce FB. FB wspiera marketing szeptany oraz rekomendacje znajomych. Na wyniki wyszukiwarki FB mają wpływ m.in. znajomi FB oraz lubiane przez nich i rekomendowane strony.

Im więcej na Twoim profilu dyskusji oraz aktywnego udziału, tym większą masz popularność oraz dostępność na platformie. Pamiętaj, że dyskusja prowadzona na Twojej ścianie jest także prezentowana na ścianie każdego z dyskutujących. Tym samym tworzysz sieć odesłań do Twojego profilu i zwiększasz szansę zdobycia nowych fanów.

Nawiąż dialog na poziomie, wrzucaj wartościowy content oraz zaskakuj! Im bardziej zainteresujesz treścią na profilu oraz przyciągniesz uwagę swoją kreatywnością, tym większy sukces możesz osiągnąć w ramach pozycjonowania się na FB. Przykładem promocji na FB może być m.in. profił Danone, Nescafe czy Play.

Dlaczego warto brać pod uwagę narzędzia Facebook'a?

Warto korzystać z narzędzia, które popularność stale rośnie. Nowych fanów FB stale przybywa, a Ci którzy założyli konto na FB x lat temu nie chcą zamykać konta z jednego powodu - dzisiaj duża grupa osób preferuje szybki i treściwy kontakt przez FB, niż mailem, przez telefon, lub osobiście. FB staje się jednym z głównych narzędzi przekazu informacji oraz rekomendacji produktów, dlatego warto zawsze brać pod uwagę promocję na tym portalu społecznościowym.

Comments