Selekcja dopasowanych słów kluczowych

opublikowane: 3 gru 2012, 20:28 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:28 ]
selekcja-dopasowanych-slow-kluczowych

Selekcja dopasowanych słów kluczowych

Zanim zaczniesz budowę strony internetowej przemyśl dokładnie pod jakimi hasłami chcesz , aby Twoja witryna pokazała się w wynikach wyszukiwania. To jednej z najistotniejszych momentów w trakcie budowy strony www, oraz jeden o którym najczęściej się zapomina.

W Internecie jest wiele darmowych narzędzie, których możesz użyć do ustalenia bogatej listy haseł oraz wykorzystać udostępniane dane, aby ustalić te najpopularniejszej oraz najbardziej interesujące dla Ciebie.

Od czego zacząć dobór słów kluczowych?


W pierwszej kolejności postaraj się samodzielnie ustalić słowa kluczowe jakie byś użył, aby znaleźć swoją ofertę. Postaraj się postawić siebie na miejscu klienta. Nie zapominaj, że nie każdy może znać profesjonalne określenia oraz nazwy oferowanych produktów. Wiele osób poszukując informacji oraz usług dot. optymalizacji stron www wpisuje proste zapytanie "jak podnieść pozycję strony w google?". Od razu widać, że mój potencjalny klient nie ma pojęcia jak określa się profesjonalnie działania, których efektem jest poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania. 

Przejrzyj oferty konkurencji, zapoznaj się z ich stronach i zobacz jakie hasła wykorzystali na swojej witrynie. W ten sposób łatwo i szybko możesz uzupełnić swoją listę słów kluczowych o nowe, o których wcześniej nie pomyślałeś.

Zapytaj przyjaciół jakie użyliby słowa kluczowe, aby znaleźć ofertę Twojej firmy. Popytaj zarówno tych, którzy są obeznani w branży oraz, tych którzy nie znają terminologii oraz nazw produktów czy usług. Wbrew pozorom taka pomoc może okazać się najbogatsza w pomysły oraz najbardziej wartościowa.

Co dalej? Czy są narzędzia do wyszukania wartościowych słów kluczowych?


Jak najbardziej tak! W Internecie znajdziesz wiele pomocnych narzędzi, które z pewnością zasugerują nowe hasła, oraz określą popularność tych, które sam wylistowałeś. 

Google Keyword Tool - Narzędzie propozycji słów kluczowych

Jeśli nie korzystałeś dotąd z kampanii AdWords Google'a zapoznaj się z narzędziem Google Keyword Tool, które umożliwia Tobie znalezienie listy pomysłów słów kluczowych, podaje statystyki popularności hasła w Internecie oraz umożliwia dopasowanie ich do konkretnej lokalizacji tj. państwa, w którym chcesz promować swoją witrynę. To narzędzie udostępniane jest także na koncie kampanii Adwords Google, o którym wspominam w innym wpisie.

Sugestie Google oraz Autouzupełnianie


Możesz jednak skorzystać z innych podpowiedzi Google'a, Pod hasłem "Wyszukiwania podobne do słowo kluczowe" na dole listy wyników wyszukiwania znajdziesz propozycje słów kluczowych, pod którymi możesz szukać interesujące dla Ciebie oferty, lub informacje. Są to często słowa podobne do wpisanego przez Ciebie. Warto brać je pod uwagę w przygotowaniu bazy słów kluczowych.

Sugeruj się również tzw. autouzupełnianiem. Podczas wpisywanie zapytania w okno wyszukiwarki często rozsuwa się lista słów kluczowych, które mogą odpowiadać Twojemu zapytaniu. Warto wziąć pod uwagę sugestie tego typu, ponieważ Google sugeruje hasła, które są najczęściej wpisywane przez użytkowników.

Google Analytics - baza nowych słów kluczowych


Gdy stworzysz już witrynę warto połączyć stronę z Google Analytics oraz Google Webmaster Tools. Przy wykorzystaniu znajdziesz słowa kluczowe, pod którymi znajduje Ciebie użytkownik. Taka lista hasłem umożliwi Tobie dalszą rozbudowę strony internetowej o hasła, pod którymi masz szansę wypromować witrynię skuteczniej niż konkurencja.

Inne narzędzia wyszukiwania haseł

Jest wiele narzędzi, które udostępniają masę informacji oraz propozycji słów kluczowych. Przykładem może być Wordtracker i masę innych. Są to jednak najczęściej narzędzia płatne oraz ograniczone co do wyszukiwania na dany kraj.


Jak czytać informacje podane w statystykach Narzędzia propozycji słów kluczowych Google'a?

Google Keyword Tool podaje Tobie listę słów kluczowych, które warto wziąć pod uwagę budując witrynę. Dodatkowo udostępnia Tobie bazę istotnych informacji oraz wskazówek, m.in.:

  • Konkurencja - określa jak często inne konkurencyjne strony promują się na dane hasło. Znajdziesz tu 3 poziomy konkurencji: niski, średni i wysoki.
  • Miesięczne wyszukiwania - globalnie - to liczba średnich wyszukiwań na całym świecie miesięcznie.
  • Miesięczne wyszukiwania - lokalnie - to liczba średnich wyszukiwań na miesiąc w danym kraju, jaki możesz określić w wyszukiwaniu zaawansowanym narzędzia. 
  • Inne - możesz określić inne dane jakie chcesz otrzymać na liście proponowanych słów kluczowych, m.in. średni CPC czyli średnia cena za kliknięcie reklamy pod danym słowem kluczowym. Są to jednak informacje przydatne przy tworzeniu kampanii Adwords, o której szczegółowo piszę w innym poście.

Z pewnością, przeszukując Internet znajdziesz wiele narzędzi, które pomogą Tobie zebrać ogromną listę słów kluczowych. Warto jednak skupić się na czołowych i sprawdzonych narzędziach tworzenia bazy haseł. W przeciwnym razie zakopiesz się w danych, a zbyt dużo informacji może tylko odciągnąć Ciebie od priorytetowego zadania - znaleźć czołowe hasło kluczowe, które będzie początkiem budowy witryny www.

Masz pytania, albo problem? Nie wspomniałam o czymś istotnym na stronie? Skontaktuj się ze mną - wiele kwestii omawia się dopiero po postawionym zadaniu, lub problemie :)


Comments