Optymalizacja stron www

opublikowane: 2 gru 2012, 21:02 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:30 ]
optymalizacja-www

Optymalizacja stron www

Jakość strony www ma ogromny wpływ na pozycję jaką witryna zajmuje w organicznych wynikach wyszukiwania Google tzw. SERP (Search Engine Result Pages). 

To jak budujemy witrynę, a przede wszystkich co na niej umieszczamy, jak tworzymy treści oraz jak tworzymy całą strukturę witryny wpływa na ranking witryny w Google. Warto znać podstawowe zasady optymalizacja stron www, aby w prosty sposób osiągnąć wysokie wyniki w wyszukiwaniu i zebrać dużą liczbę gości na witrynie.

Dlaczego optymalizować strony www?

Najmocniejszym argumentem jest fakt, że przy odpowiedniej optymalizacji strony www nasza witryna osiągnie wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie zdobędziemy większą liczbą użytkowników na stronie!

Stronę internetową budujemy po to, aby mieć na niej gości oraz, w przypadku witryn komercyjnych, potencjalnych klientów. Każdy nowy użytkownik na stronie może być naszym potencjalnym klientem, lub gościem, którego zainteresowały Twoje treści na stronie. Optymalizujemy treści zarówno dla Google, ale przede wszystkim powinniśmy kierować się interesem i dobrem użytkownika. Z założenia optymalizacja strony www ma na celu stworzenie witryny przyjaznej dla użytkownika tj. czytelnej, intuicyjnej, zrozumiałej oraz atrakcyjnej pod katem treści. Im bardziej kierujemy się dobrem gości witryny, tym większa szansą, że zostaniemy wyróżnieni przez Google.

Czytelność, intuicyjność i zrozumiałość strony powinniśmy budować w oparciu o pewne zasady, jakie właściwie określił Google. Ich znajomość z pewnością pomoże nam w promocji witryny.

O jakich najważniejszych zasadach powinniśmy pamiętać?


Jest ich naprawdę wiele, ale kilka najważniejszych opisuję dokładniej na kolejnych postach. 
Najistotniejsze elementy, o których powinniśmy zawsze pamiętać to:
  1. selekcja najbardziej dopasowanych słów kluczowych, na bazie których budujemy całą stronę - należy w pierwszej kolejności wybrać listę słów kluczowych od najważniejszego, pod którym chcemy osiągnąć najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania;
  2. nazwa domeny - po wybraniu bazy słów kluczowych oraz wyselekcjonowaniu tego najważniejszego musimy znaleźć dopasowaną nazwę domeny naszej strony www;
  3. ustalenie struktury strony, na której użytkownik będzie mógł z łatwością znaleźć to czego szuka;
  4. budowa kodu źródłowego oraz właściwe dopasowanie meta titile, meta description oraz meta keywords strony;
  5. odpowiednie dopasowanie adresów podstron, które z założenia powinny być dopasowane do tytuły każdej ze stron;
  6. wzajemne linkowanie wewnętrzne (internal links) oraz zewnętrzne (external links)
  7. treść - czyli najważniejszy element całej strony! tutaj najważniejsze jest to o czym piszemy oraz jak piszemy, musimy pamiętać o uwzględnieniu zasad budowy tytułów oraz podtytułów od h1 do h6, wykorzystaniu atrakcyjnych słów kluczowych oraz tworzeniu tzw. długiego ogona (long tail).

Czy optymalizować tylko pod Google?


Oczywiście, że nie! Pamiętajmy, że Google nie jest jedyną wyszukiwarką, jaką wykorzystujemy w Polsce i na świecie. Warto zawsze brać pod uwagę konkurencję, ponieważ rynek się zmienia i nigdy nie możemy mieć pewności, że pewnego dnia Google nie stanie się wyszukiwarką niszową, a inne dotąd nieznane wyszukiwarki zaczną rządzić w Internecie. 

Oprócz wyszukiwarki Google, piszę również o Bing.com, Yahoo.com oraz innych stosowanych nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach jak  Yandex używany w Rosji.

Macie pytania? Zachęcam do kontaktu ze mną. Wiele zagadnień wyjaśnia się dopiero po postawieniu konkretnego problemu, lub zagadnienia :)

Comments