Long Tail czyli Długi ogon i rozbudowa strony

opublikowane: 18 gru 2012, 05:10 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:40 ]
long tail dlugi ogon

Long Tail czyli Długi ogon i rozbudowa strony

Long tail czyli długi ogon to pojęcie SEO-we, które coraz częściej pojawia się na różnych forach dyskusyjnych a jego rozbudowa staje się jednym z głównych działań w ramach optymalizacji oraz pozycjonowania strony www. W ramach budowy witryny należy wziąć pod uwagę tworzenie długiego ogona, ponieważ może znacznie wpłynąć na generowany ruch na stronie.

Czym jest długi ogon?

Długi ogon to specyficzny zestaw słów kluczowych, który charakteryzuje się małą popularnością w wyszukiwarce, małą konkurencyjnością oraz bardzo ściśle określonym zapytaniem użytkownika. Jest to zestaw haseł, których częstotliwość używania jest dość niska w porównaniu do innych bardzo ogólnych oraz konkurencyjnych terminów. Jednocześnie, są to hasła bardzo dopasowane i konkretne. 

Przykładem może być słowo "dwupokojowe apartamenty w centrum zakopanego". Użytkownik wpisując to zapytanie dokładnie wie czego szuka i jeśli trafi na stronę, która odpowie na jego szczegółowe pytanie z pewnością zapozna się z ofertą.

Po co budować długi ogon?

Google zawsze wspierał witryny, których treść odpowiadała na zapytanie użytkownika. Zwraca szczególną uwagę na podsuwane wyniki oraz na dopasowanie ich do zapytania użytkownika. Idąc tym torem można łatwo wywnioskować, że budowa podstron w ramach witryny, których treść łącznie z tytułem odpowie na ściśle określone zapytanie może szybko i skutecznie wygenerować decydujący ruch na stronie.

Witryna internetowa musi charakteryzować się jednym bardzo istotnym elementem - musi "żyć" a to oznacza jej ciągłą aktualizację, dodawanie nowych treści oraz niekończący się rozwój. Jeśli chcemy wypozycjonować naszą witrynę oraz dostarczyć jej wystarczającego ruchu nie ma innej możliwość - musimy dodawać nowe artykuły a co za tym idzie rozbudowywać "long tail" naszej strony. 

W pewnym momencie zderzamy się jednak z istotnym problemem - zaczyna brakować nam pomysłów na nowe treści. Skąd je czerpać?

Z jaki narzędzi zdobywać pomysły na long tail?

Kiedy nasza pomysłowość zaczyna nas zawodzić, a pomysły na nowe artykuły wyczerały się kompletnie czas najwyższy skorzystać z narzędzi jakie udostępnia nam Google oraz inne wyszukiwarki. Kilka z nich opisałam już wcześniej w wpisie "Selekcja dopasowanych słów kluczowych".

1. Google Analytics
2. Google Webmaster Tools
3. Google Keyword Tools
4. Sugerowane hasła pod listą wyników wyszukiwania
5. Auto-uzupełnianie
6. Analiza konkurencji

Z czasem pewnością będą pojawiać się nowe narzędzia oraz możliwości. Ważne, abyśmy zwracali szczególną uwagę na ścisłe dopasowanie treści artykułów do zapytań użytkowników.

Comments