płatne reklamy w internecie

Płatne formy reklamy w Internecie

W Internecie można znaleźć wiele możliwości promowania swojej strony internetowej. Jedną z nich jest płatna forma reklamy. Do tej formy zaliczane są m.in. linki sponsorowane (Google Adwords). Płatna reklama jest jedną z najłatwiejszych i najszybszych opcji dotarcia do klienta. Potrzebny jest jednak budżet, który często jest dość wysoki. 


Bez względu na to ile mamy środków na reklamę należy zawsze przemyśleć strategię marketingową tak, aby pieniądze zainwestowane w promocję przyniosły spodziewany zysk. Nie sztuką jest wydać wszystkie środki finansowe, ale wydać je tak, aby wygenerować zaplanowany, albo wyższy przychód dla firmy.

Dlaczego warto korzystać z płatnych form reklamy?


W przeciwieństwie do organicznego pozycjonowania strony, płatna reklama umożliwia szybkie dotarcie do określonego przez nas klienta. Tym samym, reklama daje nam możliwość zainwestowania w działania, które przy dobrze rozplanowanej strategii marketingowej przyniosą spodziewany zysk, albo jeszcze więcej niż się spodziewaliśmy.

Płatna reklama umożliwia nam wykorzystanie wzoru idealnego klienta naszej firmy oraz określenie grupy docelowej, do której chcemy kierować naszą ofertę. W ten sposób, przed rozpoczęciem reklamy można ustalić założenia oraz cele i  zakładać ich pewną realizację. 

O czym przeczytasz na blogu SEO & SEM?


Poruszam tutaj temat narzędzi związanych z płatną promocją stron www w Internecie. Staram się opisać oraz ocenić z własnego doświadczenia jak dane narzędzie się sprawdza oraz co możemy dzięki niemu stworzyć, jak pokazać firmę od najlepszej strony i w jaki możliwie najlepszy sposób zdobyć wartościowych czyli stałych klientów.

Znam wiele narzędzi i z pewnością jeszcze więcej mam przed sobą do przetestowania. Na pewno znajdziecie tutaj dokładny opis oraz wszelkie wskazówki, dotyczące:
  • Google Adwords
  • Google Adsense
  • Google Affiliate Network
  • Google Merchant z Google Listing, Search Commerce oraz Google Product
  • Reklama na portalach społecznościowych SM (Social Media) w tym Youtube, Facebook
Nie ograniczam się tylko do przedstawiania tego co oferują nam polskie firmy oraz google.pl. Oprócz polskich narzędzi z pewnością możesz liczyć na opis i wpisy, dotyczące zagranicznych możliwości reklamy.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, lub zetknąłeś się z narzędziem o którym nie wspomniałam daj mi znać. W Internecie możliwości jest tak wiele, że trudno wiedzieć o każdym. Z pewnością Twoja sugestia i pytanie podsunie mi nowe narzędzie do przetestowania oraz opisania go na blogu. Zachęcam do kontaktu! :)

Miłej lektury!


Wyświetlanie reklam Adwords - "wyświetlaj naprzemiennie w nieskończoność"

opublikowane: 26 maj 2013, 03:31 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:45 ]

Wyświetlanie reklam Adwords - "wyświetlaj naprzemiennie w nieskończoność"

Podobnie jak w ustawieniach "równomiernego wyświetlania naprzemiennego" polega na wyświetlaniu reklam na przemian oraz równomiernie z tą różnicą, że nie ma tu ustalonego terminu korzystania z tej opcji wyświetlania (w przypadku opcji wcześniej opisanej - testowanie trwa 90dni). 

W tym przypadku rotacja wyświetlenia reklam trwa tak długo jak chcemy my. Wyświetlane reklamy nie są optymalizowane jak w przypadku równomiernego i naprzemiennego. W większości przypadku nie jest to sposób zalecany dla reklamodawców.

Wyświetlanie reklam Adwords - "równomiernie wyświetlaj naprzemiennie"

opublikowane: 22 maj 2013, 20:50 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:46 ]

Wyświetlanie reklam Adwords - "równomiernie wyświetlaj naprzemiennie"

Co oznacza "równomiernie wyświetlaj naprzemiennie" w ustawieniach Adwords? Pokrótce, polega to na tym, że wszystkie Twoje reklamy przez około 90 dni wyświetlane są równomiernie, na przemian, każda reklama po kolei i z taką samą częstotliwością jak pozostałe reklamy. W ten sposób masz 3 miesiące na zweryfikowanie, które reklama jest najbardziej skuteczna. 

Po tzw. okresie próbnym narzędzie Adwords rozpocznie wyświetlanie tych reklam, które cieszyły się największym powodzeniem (klikalność, lub konwersja - zależy to od Ciebie). W ten sposób praca nad analizą skuteczności reklam zostanie wykonana za Ciebie. Po Twojej stronie pozostanie zmienić i ulepszyć tę reklamę, które okaże się najsłabsza. 

Okres 90 dni liczy się dla każdej grupy reklam osobno. Za każdym razem jak zmienisz, dodasz nową reklamę itp. okres naprzemiennego wyświetlania dla konkretnej grupy reklam rozpoczyna się od nowa. Plusem tego jest to, że domyślnie po jakichkolwiek zmianach skuteczność nowej reklamy jest weryfikowana na tle pozostałych treści.

Jeśli Twoja kampania reklamowa wyświetlana jest zgodnie ze stawką CPM to reklamy naprzemiennie wyświetlane będą przez okres dłuższy niż 90 dni.

Wyświetlanie reklam - optymalizacja pod kątem konwersji

opublikowane: 22 kwi 2013, 20:56 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:46 ]

Wyświetlanie reklam - optymalizacja pod kątem konwersji

Najlepsza reklama to taka, która skutecznie przyciąga uwagę użytkownika oraz zachęca do działania tj. ustalonej konwersji. Optymalizacja pod kątem konwersji selekcjonuje i promuje te treści reklam, które cieszą się największym CTR-em oraz są najbardziej skuteczne pod kątem konwersji.

Przy rozpoczęciu kampanii reklamy wyświetlane są naprzemiennie. Służy to zebraniu danych oraz informacji na temat ich skuteczności. Po pewnym czasie kampania jest optymalizowana i wyświetlane są tylko te treści, które cieszą się największą skutecznością. 


Wyświetlanie reklam - optymalizacja pod kątem kliknięć

opublikowane: 22 kwi 2013, 20:45 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:46 ]

Wyświetlanie reklam - optymalizacja pod kątem kliknięć

Rotacja reklam to system, który mówi o sposobie wyświetlania treści reklamowych. Reklamy kampanii Adwords nie mogą być wyświetlane jednocześnie, każda prezentowana jest po kolei w wynikach wyszukiwania oraz w sieci reklamowej. Jednak reklamy nie są wyświetlane cały czas naprzemiennie. Po pewnym czasie reklama najczęściej klikalna staje się preferowaną i wyświetlaną najczęściej. W ten sposób najbardziej skuteczna treść zbiera największą liczbę kliknięć na Twoją reklamę i podnosi skuteczność kampanii.

Optymalizacja wyświetleń reklamy pod kątem kliknięć polega na wyświetlaniu reklam, które cieszą się największą liczbą kliknięć - są najbardziej skuteczne. W ten sposób cała grupa reklam uzyska większą liczbę kliknięć, lepsze pozycje w wynikach, ponieważ wyświetlane treści skuteczniej przyciągają uwagę użytkownika.

Harmonogram kampanii Adwords

opublikowane: 17 kwi 2013, 20:26 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:46 ]

harmonogram adwords

Harmonogram kampanii Adwords

W ustawieniach harmonogramu kampanii Adwords domyślnie ustawione jest wyświetlanie reklam codziennie i o każdej porze. To oznacza, że Twoja reklama może być wyświetlona o 6:00 rano, 12:00 w południe czy 24:00 w nocy. W zależności od typu biznesu zainteresowanie Twoją ofertą może być w różnych porach dnia. Jeśli Twoja oferta jest o charakterze B2B to zapytania przeważnie będą pojawiać się w ciągu dnia od poniedziałku do piątku. Ofertę dla klientów indywidualnych warto kierować w nieco innych porach (Polacy często dokonują zakupów dla siebie w czasie godzin pracy ;)). Wszystko zależy od charakteru oferty oraz klientów.

Warto przeanalizować pory dnia oraz dni tygodnia, w których masz najwięcej zapytań. Tutaj kłania się narzędzie harmonogramu kampanii Adwords. Dzięki tej opcji masz możliwość określenia zakresu godzin oraz konkretnych dni wyświetlania reklam. 

W kampaniach rozszerzonych ta opcja umożliwia dodatkowo zwiększenie budżetu na określony pory dnia oraz zmniejszenie budżetu w porach, które są dla Ciebie mało interesujące, ale z których nie chcesz rezygnować. 

Skąd wiedzieć jaki pory są najbardziej atrakcyjne?


Aby poznać konkretne godziny najczęstszych wejść na reklamę musisz mieć połączone konto Adwords z Google Analytics. Pod hasłem źródła odwiedzin/reklam/adwords znajdziesz opcję "Pory dnia". Tutaj na wykresie możesz sprawdzić godziny najczęstszych wejść na reklamę. 

Metody wyświetlania - narzędzia zaawansowane Adwords

opublikowane: 17 kwi 2013, 19:55 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:47 ]

Metody wyświetlania - narzędzia zaawansowane Adwords

W ustawieniach kampanii Adwords masz możliwość wyboru sposobu i częstotliwości wyświetlania reklam Adwords tzw. metody wyświetlania. Wyróżnione są dwie metody:
  • Standardowa: reklamy są wyświetlane w stałych odstępach czasu - przy wybraniu tej metody zabezpieczasz swój budżet przed zbyt szybkim jego wyczerpaniem. Ta opcja jest dobra jeśli zależy Tobie na równomiernym wykorzystaniu budżetu dziennego, a nie ekspresowym wyświetleniu reklam w celu np. wygenerowania dużego ruchu na stronie w bardzo krótkim czasie.
  • Przyspieszone: wyświetlaj reklamy jak najczęściej aż do wyczerpania budżetu - z wybraniem tej opcji bądź przygotowany, że ustalony budżet dzienny może zostać wykorzystany w bardzo krótkim czasie.
Przeważnie stosuję standardową metodę wyświetlania. Choć, z drugiej strony, z pewnością zależy to od celu kampanii, jaką wrzucam. 

Nacisk na konwersję w Adwords

opublikowane: 10 kwi 2013, 20:19 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:47 ]

naci

Nacisk na konwersję w Adwords

Konwersja to czynność jaką chcemy, aby wykonał użytkownik na naszej stronie. To może być zakup produktu, rejestracja do newslettera czy nawet przeczytanie konkretnych treści na stronie. Jest to tzw. określaniu stawek kosztu pozyskania klienta czyli CPA (cost-per-acquisition, lub cost-per-action). Ta opcja jest dla tych, którym zależy przede wszystkim na wykorzystaniu Google Adwords do generowania jak największej liczby konwersji. 

Ustawianiu kampania z naciskiem na konwersję musisz ustalić jaką kwotę jesteś gotów zapłacić na 1 konwersję. Przy zakupie produktów jest to dość proste - wystarczy ustalić ile zarabiasz na sprzedaży jednego produktu. Jeśli będziesz płacił taką samą kwotę za konwersję będziesz na tzw. zerze. Powinieneś, więc płacić za konwersję poniżej tej kwoty. Logiczne.

O czym należy pamiętać? Przy ustawianiu opcji z naciskiem na konwersję musisz jednocześnie mieć włączoną opcję śledzenia konwersji. Włączenie śledzenia konwersji polega na umieszczeniu na stronie kodu HTML, który na urządzeniu klienta wywoła odpowiedni plik cookie. Plik będzie śledził ruch użytkownika na Twojej stronie. Jeśli osoba dotrze do strony konwersji Adwords zanotuje tę akcję jako realizacja konwersji.

Nacisk na wyświetlenia w ustawieniach Adwords

opublikowane: 9 kwi 2013, 20:22 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:48 ]

nacisk na wyświetlenia

Nacisk na wyświetlenia w ustawieniach Adwords

Nacisk na wyświetlenia w ustawieniach Adwords oznacza, że Twój budżet przede wszystkim poświęcony zostanie na wygenerowanie jak największej liczby odsłon reklamy. Ta forma rozliczenie wchodzi w grę w przypadku sieci reklamowej, gdzie zamiast generować kliknięcia chcesz wypromować wśród użytkowników markę Twojego serwisu.


Rozliczasz się za 1000 wyświetleń (tzw. CPM - cost-per-milion). Stawki za tysiąc odsłon ustawiasz na poziomie reklam, lub na poziomie miejsc docelowych. 


Ze względu na specyfikę rozliczeń CPM możesz wybrać tylko w przypadku dwóch typów kampanii:
  • „Tylko sieć reklamowa – wszystkie funkcje”
  • „Tylko sieć reklamowa – remarketing”

Nacisk na kliknięcia - określanie stawek Adwords

opublikowane: 8 kwi 2013, 20:53 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:48 ]

cpc stawki adwords

Nacisk na kliknięcia - określanie stawek Adwords

Nacisk na kliknięcia przy ustalaniu stawek kampanii Adwords ma na celu ściągnięcie większego ruchu na Twoją stronę. Tutaj nastawiasz się na płacenie za każde kliknięcie na Twoją reklamę. Określa się to wartością CPC czyli cost-per-click.

Możesz, albo samodzielnie ustawiać stawki CPC, lub skorzystać z automatu ustawiania CPC.

Przy samodzielnym ustawianiu stawek masz pełną kontrolę nad wydatkami. Możesz ustawić stawkę na poziomie grup reklam, poszczególnych słów kluczowych, czy miejsc docelowych reklamy. Jednocześnie możesz skupić się na najbardziej wartościowych słowa kluczowych i na nie wydawać większy budżet. Manualna moderacja kampanii daje Tobie pełną kontrolę, niestety zabiera bardzo dużo czasu.

Automatyczne ustawianie CPC wymaga od Ciebie jedynie ustawienia budżetu dziennego. Tym sposobem unikniesz przykrych niespodzianek, w tym wydania całego budżetu na miesiąc w jeden dzień ;) Automat skupia się na wygenerowaniu jak największej liczby kliknięć w ramach określonego budżetu. To jak prostsza opcja, które nie pochłania naszego czasu. 

Kierowanie na język - ustawienia w kampanii Adwords

opublikowane: 6 kwi 2013, 23:58 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:48 ]

kierowanie na język adwords

Kierowanie na język - ustawienia w kampanii Adwords

Reklamy jakie wyświetlasz powinny być dopasowane do języka odbiorcy reklamy, dlatego tak ważne jest, abyś w ustawieniach przemyślał dobrze na jaki język chcesz kierować swoją kampanię. Wybór języka decyduje o tym na jakich witrynach w sieci reklamowej oraz w jakiej wersji językowej usług Google będzie wyświetlana Twoja reklama. 

Wyświetlanie reklam w interfejsie Google, sieci reklamowej w konkretnej wersji językowej


W zależności od tego jaki język wybierzesz Twoja reklama będzie wyświetlana użytkownikom, którzy wybrali ten sam dla własnego interfejsu Google. Przykładowo, jeśli kierujesz reklamę na język polski to oznacza, że Twoja reklama będzie wyświetlana wszystkim użytkownikom, którzy mają polski interfejs Google'a.

Podobnie jest w przypadku sieci reklamowej. Przy wyborze języka polskiego, Twoja reklama pojawi się na witrynach w języku polskim.

O czym warto wiedzieć w kierowaniu na język kampanii? 


W przypadku ustawień języka w sieci reklamowej - o wyświetlaniu reklam decyduje język strony jaką przegląda użytkownik obecnie, lub jakie przeglądał w ostatnim czasie. Oznacza to, że historia przeglądanych stron również decyduje o tym, w której wersji językowej użytkownik zobaczy reklamy.

Reklamy nie są tłumaczone. Jeśli kierujesz kampanię na wszystkie języki oznacza to, że Twoja reklama w przygotowanej wersji będzie wyświetlana na witrynach i narzędzia Google'a w  różnych wersjach językowych.

1-10 of 20

Comments