Dopasowanie słów kluczowych

opublikowane: 16 mar 2013, 23:11 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 21:02 ]
dopasowanie słów kluczowych

Dopasowanie słów kluczowych


Właściwe dopasowanie słów kluczowych to jedna z pierwszych rzeczy, o których musisz pamiętać przy budowie kampanii Adwords. W trakcie ustalenia listy haseł kluczowych, pod którymi chcesz się reklamować musisz pamiętać o kilku ważnych elementach każdej z kampanii:
Każdy z w/w elementów pomaga nakierować reklamę do właściwej grupy użytkowników czyli odpowiedzieć na konkretne zapytanie odpowiednio dopasowaną ofertą. Zwiększy to skuteczność naszej reklamy.

Dopasowanie słów kluczowych


  • broad czyli dopasowanie przybliżone - przykład: hotel gdańsk
  • match modifier czyli modyfikator dopasowania przybliżonego - przykład: +hotel gdańsk
  • phrase czyli dopasowanie do wyrażenia - przykład: "hotel gdańsk"
  • exact czyli doposowanie ścisłe - przykład: [hotel gdańsk]
  • negative czyli wykluczające słowo kluczowe - przykład: -gdynia


Broad czyli dopasowanie przybliżone

Ten typ dopasowania oznacza, że nasza reklama może zostać wyświetlona za każdym razem kiedy użytkownik wpisze hasło, które zawiera nasze słowo kluczowe w dowolnej kolejności i w zestawieniu z innymi hasłami. To dopasowanie oznacza również, że nasza reklama pojawi się jeśli nasze słowo kluczowe zostanie wpisane w liczbie pojedynczej lub mnogiej, przy zastosowaniu synonimów i odmian fleksyjnych (pies i pieskie) oraz podobnych wyszukiwań i innych trafnych odmian haseł kluczowych. 

Tego typu dopasowanie można wykorzystać jeśli nie chcesz poświecić swojego czasu na optymalizację listy haseł kluczowych. To dopasowanie jest domyślne.

Minusem tego dopasowania jest to, że generuje bardzo dużo bezwartościowego ruchu na stronie. Dając konkretny przykład - jeśli reklamujesz się pod frazą hotel gdańsk i oferujesz luksusowe oraz drogie usługi przy tym dopasowaniu równie dobrze możesz pojawić się pod frazą tani hotel w gdańsku, lub hotel w gdańsku z tanimi pokojami.

Budowa dopasowania przybliżonego: hotel gdańsk

Przykład:
Twoje słowo kluczowe: hotel gdańsk
Reklama może pojawić się pod zapytaniami: tani hotel w centrum gdańska, hostel gdańsk, chcę kupić hotel w gdańsku, sprzedam hotel w gdańsku, hotele w gdańsku opinie, jakie hotele w gdańsku omijać


Match modifier czyli modyfikator dopasowania przybliżonego

To dopasowanie pojawiło się dość niedawno (czyt. styczeń 2013'). Ta nowa opcja dopasowania bazuje na tych samych zasadach co dopasowanie przybliżone z jedną zasadniczą różnicą - nie stosuje synonimów do naszej frazy kluczowej. Pozwala to wyeliminować wejścia z zapytań użytkownika, które nie do końca pasują do naszych haseł kluczowych.

Budowa modyfikatora dopasowania przybliżonego - przed każdą frazą, do której nie chcesz mieć przypisanego synonimu dodaj + np. +hotel gdańsk, +obuwie +sportowe.

Przykład:
Twoje słowo kluczowe: +hotel gdańsk
Reklama może pojawić się pod zapytaniami: tani hotel w centrum gdańska, chcę kupić hotel w gdańsku, sprzedam hotel w gdańsku, hotele w gdańsku opinie, jakie hotele w gdańsku omijać
Reklama nie pojawi się pod zapytaniem: hostel gdańsk


Phrase czyli dopasowanie do wyrażenia

Ten typ dopasowania uściśla nam listę haseł kluczowych wpisanych przez użytkownika. Słowa kluczowe w dopasowaniu do wyrażenia wyświetla reklamę pod hasłami, które zawierają nasze frazy kluczowe z ewentualnie dodatkowymi hasłami przed, lub po naszym słowie kluczowym. Reklama wyświetlana będzie również dla fraz zbliżonych odmianą do naszej tzn. z błędami w pisowni, formy liczby pojedynczej i mnogiej, akronimy, odmiany fleksyjne i wyrazy pokrewne (np. pies i pieskie), skróty oraz formy z akcentami.

Budowa dopasowania do wyrażenia: "hotel gdańsk"

Przykład:
Twoje słowo kluczowe: "hotel gdańsk"
Reklama może pojawić się pod zapytaniami: tani hotel gdańsk, chcę kupić hotel gdańsk, sprzedam hotel gdańsk, hotele gdańsk opinie, jakie hotele gdańsk omijać
Reklama nie pojawi się pod zapytaniem: tani hotel w gdańsku

Exact czyli dopasowanie ścisłe

Dopasowanie ścisłe to najbardziej dopasowana forma słowa kluczowego. Z jednej strony pozwala na najbardziej trafne kierowanie reklamy, z drugiej jednak strony bardzo ogranicza ruch na witrynie. Słowa w dopasowaniu ścisłym pozwalają na wyświetlanie reklamy tylko w przypadku kiedy użytkownik wpisze nasze słowo kluczowe bez żadnych wyrazów przed, lub po nim. Reklama stale jest wyświetlana dla odmian zbliżonych tj. z błędami w pisowni, formy liczby pojedynczej i mnogiej, akronimy, odmiany fleksyjne i wyrazy pokrewne (np. pies i pieskie), skróty oraz formy z akcentami.

Budowa dopasowania ścisłego: [hotel gdańsk]

Przykład:
Twoje słowo kluczowe: [hotel gdańsk]
Reklama może pojawić się pod zapytaniami: hotel gdańsk, htel gdansk
Reklama nie pojawi się pod zapytaniem: tani hotel w gdańsku

Negative czyli wykluczające słowo kluczowe

To bardzo pożyteczne dopasowanie. Pozwala na eliminację fraz, pod którymi nie chcemy wyświetlać naszej reklamy. Na podstawie własnych pomysłów oraz fraz jakie podsuwa Google Keyword Tool możesz zbudować taką listę.

Budowa dopasowania ścisłego: -hostel

Przykład:
Twoje słowo kluczowe: -hostel
Reklama nie pojawi się pod zapytaniami: hostel w gdańsku, hostele gdańsk

UWAGA! Jeśli masz frazę wykluczającą, która zbudowana jest z więcej niż jednego hasła lepiej jest rozdzielić oba wyrazy i dodać jako dwa osobne słowa wykluczające. Przy takiej budowie słowa wykluczającego -hostel w gdańsku Twoje reklama będzie wyświetlana pod każdą frazą osobno tj. pod hostel oraz gdańsk natomiast nie wyświetli się jeśli użytkownik wpisze oba wyrazy razem hostel w gdańsku!


Jakie dopasowanie wybrać w pierwszej kolejności?

Jeśli dopiero budujesz kampanię kieruj się zasadą "od ogółu do szczegółu". Zbuduj najpierw listę w dopasowaniu najszerszym. Proponuję skorzystać z modyfikatora dopasowania przybliżonego, a następnie dodać frazy w kolejnych bardziej uściślonych dopasowaniach. 

Koniecznie pamiętaj o dodaniu słów wykluczających, które będziesz uzupełniać w trakcie optymalizacji kampanii (patrz dane z Google Analytics Matched Search Queries).

Comments