Zaawansowane opcje lokalizacji - Adwords

opublikowane: 29 mar 2013, 22:13 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 20:51 ]
zaawansowane ustawienia lokalizacji adwords

Zaawansowane opcje lokalizacji - Adwords


Zaawansowane opcje lokalizacji umożliwiają Tobie ustawić, lub wykluczyć kampanię na użytkowników na podstawie przypuszczalnej lokalizacji, w której się znajdują, lub w której wyszukują określonej oferty. Korzystając z tego narzędzia masz możliwość dopasowania kampanii do bardziej pasującej grupy docelowej oraz lepszym wykorzystaniu budżetu na reklamę.Szczegóły zaawansowanych opcji lokalizacji

Zaawansowane opcje kierowania na lokalizację to ustawienie kampanii na:
  • Osoby w lokalizacji wybranej przeze mnie, które szukają stron na jej temat lub przeglądają takie strony (ustawione domyślnie i zalecane przez Google) 
  • Osoby w lokalizacji wybranej przeze mnie 
  • Osoby szukające stron w lokalizacji wybranej przeze mnie lub przeglądające takie strony

Zaawansowane opcje wykluczania lokalizacji to wykluczenie kampanii na:
  • Osoby w lokalizacji wykluczonej przeze mnie, szukające stron na jej temat lub przeglądające takie strony (ustawione domyślnie i zalecane przez Google) 
  • Osoby w lokalizacji wykluczonej przeze mnie

Zaawansowane opcje lokalizacji dotyczą reklam sieci wyszukiwania oraz sieci reklamowej Google.

Zaawansowane opcje lokalizacji - przykłady opcji kierowania

Najlepiej wyjaśnić wszystko na przykładach.

Osoby w lokalizacji wybranej przeze mnie, które szukają stron na jej temat lub przeglądają takie strony

Załóżmy, że reklamujesz usługi serwisu komputerowego na cały Toruń oraz Bydgoszcz. Osoba, która fizycznie znajduje się w jednym z miast wyszukując serwisu komputerowego zobaczy Twoją reklamę. Taka sama sytuacja będzie jeśli osoba fizycznie znajduje się np. we Wrocławiu, ale wyszukuje usługi serwisu w Toruniu np. dla swojej siostry, która mieszka w Toruniu.

Twoją reklamę natomiast nie zobaczy osoba, która znajduje się fizycznie w Toruniu, ale wyszukuje usług serwisu komputerowego we Włocławki.

Sytuacja nieco się komplikuje z reklamą w sieci reklamowej. Jeśli osoba z Torunia przegląda strony z usługami serwisów komputerowych z Wrocławia zobaczy Twoją reklamę, ponieważ znajduje się w danej lokalizacji.


Osoby w lokalizacji wybranej przeze mnie 

Kampania z tymi ustawieniami jest kierowana tylko na użytkowników, których prawdopodobna lokalizacja jest tą, którą wybrałeś. 

Jeśli reklamujesz usługi weterynaryjne w Gdańsku to reklama będzie wyświetlana wszystkim, którzy znajdują się fizycznie w Gdańsku oraz poszukują weterynarii w okolicy. 

Reklama również będzie wyświetlana osobom, które poszukują weterynarii w Gdynii, ale fizycznie znajdują się w Gdańsku.

Użytkownicy z Gdynii, którzy poszukują weterynarii w Gdańsku nie znajdą Twojej reklamy.


Osoby szukające stron w lokalizacji wybranej przeze mnie lub przeglądające takie strony

Tutaj rzeczywista lokalizacja użytkownika nie ma wielkiego znaczenia. Reklama wyświetlana jest użytkownikowi, który przegląda strony na temat Twojej lokalizacji, ostatnio wyszukiwał informacji na temat danego regionu, Twoja reklama będzie wyświetlana właśnie takim użytkownikom.

O czym pamiętać przy ustawianiu lokalizacji w Adwords? 

Google ocenia lokalizację użytkownika pod ustawionej domenie wyszukiwania. Przykładowo jeśli znajduję się w Polsce, ale korzystam z google.fr czyli francuskiej domeny Google oraz wpisuję wyszukiwanie "francuska cafe" to jestem identyfikowana jako użytkownik z Francji. Moja fizyczna lokalizacja jest błędnie interpretowana. A to oznacza, że reklamy, które mogą być kierowane do mnie (Wrocław) nie zostaną mi wyświetlone.


Zaawansowane opcje lokalizacji - przykłady opcji wykluczenia

Dzięki tej opcji możesz wykluczyć użytkowników danej lokalizacji, którzy nie są dla Ciebie docelową grupą klientów. 

Osoby w lokalizacji wykluczonej przeze mnie, szukające stron na jej temat lub przeglądające takie strony 

Twoja reklama nie będzie wyświetlana użytkownikom, którzy znajdują się fizycznie w wykluczonej przez Ciebie lokalizacji, lub którzy wyszukują usług w tej lokalizacji. Przykładowo, prowadzisz sklep oraz serwis naprawy rowerów z zasięgiem na całe województwo mazowieckie. Nie chcesz jednak, aby Twoja reklama była wyświetlana w samej Warszawie, ponieważ konkurencja jest zbyt duża, a koszta takiej reklamy są zbyt wysokie. Wszelkie zapytania nt serwisu w Warszawie przez użytkowników spoza Warszawy, lub zapytania o serwis przez użytkownika, który znajduje się fizycznie w Wa-wie nie będą wywoływać Twojej reklamy.

Osoby w lokalizacji wykluczonej przeze mnie

Te wykluczenia nie wyświetlają reklam osobom, które prawdopodobnie fizycznie znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy, ale stwierdzasz po analizie, że najmniejszy zysk masz w Katowicach. Dzięki tej opcji możesz wykluczyć to miasto oraz użytkowników, którzy fizycznie znajdują się w Katowicach.
Comments