Dopasowanie treści reklamy oraz linku odsyłającego w Adwords

opublikowane: 19 mar 2013, 22:03 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 21:00 ]
pieniądze i reklama

Dopasowanie treści reklamy oraz linku odsyłającego w Adwords

Dopasowanie treści reklamy oraz linku odsyłającego w kampanii Adwords to jedna z najistotniejszych elementów reklamy zaraz po stworzeniu listy haseł kluczowych. Budowa treści reklamy wpływa na tzw. Quality Score poszczególnych słów kluczowych oraz na widoczność reklamy pośród innych treści. Link odsyłający również wpływa na QS oraz na to czy ewentualny klient ostatecznie wykona konwersję.

Treść reklamy - dlaczego warto zwracać uwagę na jej jakość?

To w jaki sposób zbudujesz treść reklamy może mieć wpływ na CPC za poszczególne słowa kluczowe, CTR fraz oraz widoczność reklamy. Oczywiste jest to, że zależy Tobie na niskich kosztach przy jak najwyższym stopniu klikalności na reklamę. Dlatego warto przyłożyć się podczas budowy kampanii i przemyśleć dokładnie jak ma wyglądać Twoje reklama.

Treść reklamy Adwords składa się z 4 wersów, gdzie w teorii zakłada się ich różne zastosowanie:

Wiersz 1 tzw. Nagłówek - powinien zawierać przede wszystkich słowo kluczowe, które wpisał użytkownik. Taka fraza zostanie domyślnie wyboldowana i tym samym szybciej zauważona pośród innych reklam, które wyróżnionej frazy nie mają. Ten wiersz może zawierać maksymalnie 25 znaków ze spacjami włącznie.

Wiersz 2 tzw. Opis - podobne najmniej zauważalny. Zakłada się, że tutaj można umieścić jakąkolwiek informację, ponieważ zazwyczaj użytkownik nie zwraca uwagi na jego zawartość. Istotniejszy jest wiersz 1 oraz 3. Ta linia może zawierać maksymalnie 35 znaków ze spacjami włącznie.

Wiersz 3 tzw. Opis - tutaj warto powtórzyć naszą frazę oraz koniecznie umieścić wezwanie do działania tzw. call to action np. Zamów! Zadzwoń! czy Sprawdź! Wiersz może zawierać maksymalnie 35 znaków ze spacjami włącznie.

Wiersz 4 tzw. URL - to link, który jest wyświetlony po treścią reklamy. Musi zawierać domenę naszej strony, do której odsyłamy oraz dodatkowo możemy powtórzyć nasze słowo kluczowe.Wiersz może zawierać maksymalnie 35 znaków, wyrazy nie mogą być oddzielone spacją. Zamiast spacji użyj np, myślnika.

Przykładem może być reklama hotelu w Toruniu - zwróć uwagę na frazy kluczowe, które będą wyboldowane jeśli zapytaniem użytkownika będzie hotel w Toruniu:

Hotel w Toruniu
Szybka Rezerwacja Online
Tani Hotel w Toruniu.Centrum.Rezerwuj!
hotel-u-rycerza.pl/Hotel-w-Toruniu

Ważne - zakłada się, że wyrazy w treści reklamy, które zaczyna się wielką literą zwracają uwagę użytkownika oraz są bardziej widoczne. Osobiście zawsze stosuję tę zasadę.

Link odsyłający - podaj na talerzu to czego szuka klient

Ważne jest, aby Twoja reklama wyświetlała się pod dopasowaną frazą, pod dopasowaną frazą musi pojawić się zachęcająca do kliknięcia reklama i co dalej? Użytkownik musi zostać odesłany na stronę, na której rzeczywiście znajdzie to czego szukał.

W kampanii Adwords wymagane jest, aby użytkownik po kliknięciu na reklamę maksymalnie 2-3 kolejnymi działaniami znalazł dokładnie to czego szukał. Nie może on błądzić na Twojej stronie i wertować mnóstwo podstron, aby sprawdzić czy rzeczywiście masz to co jest mu potrzebne.

Kieruj się tutaj jedną prostą na zasadą - najprostsze rozwiązanie jest zawsze najlepsze. Im krótszą i szybszą drogę do Twojej oferty będzie miał użytkownik, tym większa jest szansa, że z niej skorzysta.

Ważne - link odsyłający musi być wskazywać na tę samą domenę co URL w wierszu 4 reklamy!

Warto poświęcić nieco swojego czasu na odpowiednią budowę reklamy, przygotowanie bazy fraz kluczowych oraz dodaniu właściwej strony odsyłającej. O czym warto pamiętać?  Reklamę nie tylko trzeba zbudować, ale i optymalizować w trakcie jej wyświetlania. 

Comments