Google Adwords czyli płatna reklama od zaraz

opublikowane: 29 lis 2012, 19:52 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 5 sie 2014, 21:04 ]

Google Adwords czyli płatna reklama od zaraz

google adwords czyli plante reklamyMożna śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najprostszych form reklamowych. Google stworzył proste narzędzie, które domyślnie powinno być intuicyjne i proste w obsłudze dla każdego laika, niekoniecznie firmy zajmującej się reklamą na co dzień.Jak działa Adwords i czy osoba bez doświadczenia potrafiłaby zarządzać kontem?

Adwords z założenia powinno być intuicyjne dla każdego. Każdy, nawet ten kto nigdy wcześniej nie miał z kampanią do czynienia, bez większego trudu powinien odnaleźć się na koncie. 

Od czego w takim razie zacząć?

Założenie konta

Założenie konta jest bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na link: http://www.google.pl/ads/adwords oraz zarejestrujesz się według wskazówek Google.

Szczegółowo opisuje to film edukacyjny:

Założenie konta Adwords


Założenie kampanii - przygotowanie bazy słów kluczowych oraz treści reklam

Najważniejszym elementem prowadzenia kampanii jest posiadanie produktu, który chcemy reklamować. Wraz z produktem powinieneś wiedzieć pod jakimi frazami chcesz, aby potencjalni klienci znaleźli Twoją ofertę. Nie jest to wcale taka prosta sprawa. Często to co właścicielowi firmy wydaje się logiczne, niekoniecznie jest ewidentne dla klienta. Często zdarza się, że fraza, która według zarządzających kampanią będzie najważniejszą okazuje się niszowa, za to inne słowo kluczowe jest hasłem najczęściej używanym przez potencjalnego klienta.

W takiej sytuacji najprościej jest stworzyć samodzielnie listę fraz najbardziej powiązanych z Twoją ofertą. Powinna to być lista przygotowana spontanicznie z bazą haseł, które jako pierwsze przychodzą na myśl. Następnie warto skorzystać z narzędzia Google Keyword Tool, który znajdziesz na koncie Adwords w etykiecie Narzędzia i Analiza / Narzędzie propozycji słów kluczowych. Do okna słów kluczowych wklej całą listę Twoich pomysłów, wybierz kraj Polska oraz koniecznie odhacz typ dopasowania [Ścisłe]* (w kolumnie po lewej stronie). Podane wyniki będą dotyczy fraz ściśle dopasowanych do Twoich pomysłów. Google, odwołując się do Twoich haseł, poda ich dokładne statystyki i częstotliwość wyszukiwań (patrz na wyszukiwania lokalne**) oraz zasugeruje bazę fraz podobnych. 

Zaznacz każde słowo kluczowe, które uznasz za wartościowe - automatycznie zostaną dodane do Twojej bazy haseł (po lewej stronie w kolumnie). Kiedy ustalisz już pełną listę wybierz opcję eksportu bazy (etykieta Plik do pobrania) i zapisz dane w pliku jaki Tobie odpowiada najbardziej. Masz już bazę haseł, pod którą można rozpocząć wyświetlanie reklam.


* Hasła [ściśle] dopasowane to słowa kluczowe identycznie wpisane w wyszukiwarkę przez użytkownika. Oznacza to, że osoba wpisała dane hasło, bez dodatkowych fraz przed oraz po danym słowie kluczowym. Przykład - przy wyszukiwaniu ścisłym słowa kluczowego [hotel gdańsk] otrzymasz dane, dotyczące wyszukiwania pod słowo hotel gdańsk, ale nie pod tani hotel gdańsk, lub hotel gdańsk informacje.

** Wyszukiwania lokalne oznaczają częstotliwość wyszukiwań danego hasła w oznaczonym przez Ciebie regionie tj. Polsce, chyba że zaznaczyłeś inne państwo.

Jak korzystać z narzędzia słów kluczowych Google Adwords

Puszczenie kampanii online

Przygotowania bazy słów kluczowych to nie wszystko. Należy je posegregować według tematyki, ustalić maksymalną cenę, jaką chcesz płacić za dane słowo kluczowe, ustalić treść reklamy jaka ma być wyświetlania w wynikach wyszukiwania oraz gdzie dana reklama ma odsyłać.

Takie szczegóły to najważniejszy element i warunek, który musisz spełnić, aby kampania poszła online. Szczegóły przygotowania opisuję w kolejnym wpisie bloga.

Pamiętaj o kilku szczegółach:
  • słowa kluczowe powinny być ściśle związane ze stroną na jaką odsyłasz - klient docenia szybkość udzielonej odpowiedzi na dane zapytanie - im szybciej podasz mu to czego szuka, tym większa szansa, że zostanie na Twojej stronie, aby przejrzeć szczegóły oferty,
  • nie oszukuj - treść reklamy musi być wiarygodna i przedstawiać prawdziwe informacje, dotyczące Twojej oferty, nie sztuką jest przyciągnąć uwagę oraz namówić na kliknięcie reklamy, ale zatrzymać klienta na stronie, aby skorzystał z Twojej oferty,
  • eksperymentuj i testuj różne rozwiązania i możliwość Adwords, które stale się rozwijają i zmieniają, po to aby reklama była lepiej dostosowana do oczekiwań zarówno reklamodawców jak i reklamobiorców.


Jakie dodatkowe narzędzia oferuje Adwords poza podstawowymi?

Google oferuje liczne zaawansowane narzędzia do zarządzania i optymalizacji kampanii. Warto wdrożyć się w temat, ponieważ wiele dodatkowych i zaawansowanych opcji umożliwia lepsze dotarcie do właściwego klienta.

Google Adwords Editor

Jednym z najwygodniejszych narzędzi wykorzystywanych w kampanii Adwords jest Google Adwords Editor, który umożliwia pracę w trybie offline. Wystarczy zainstalować program u siebie na komputerze, ściągnąć wszystkie dane z Adwords oraz pracować nad kampanią w trybie offline, której zmiany przesyłasz na konto online. Plusem narzędzia jest to, że możesz swobodnie pracować nie mając połączenia z internetem. Jest to bardzo wygodne jeśli jesteś w podróży, albo masz chwilowy problem z łączem.


RedFly's Keywords Manager

RedFly's Keyword Manager kolejne wygodne dla mnie narzędzie do budowania i edycji bazy słów kluczowych. Umożliwia szybkie usuwanie duplikatów, niepotrzebnych spacji między słowami kluczowymi. Google Editor ma podobne opcje, ale nie wykonuje wielu operacji jak usuwanie duplikatów z automatu. Wskazuje jedynie na duplikaty, które musimy samodzielnie usunąć. RedFly umożliwia takie działania automatycznie. Całą bazę fraz można eksportować do pliku txt, którą następnie można wkleić do Adwords Editor, lub bezpośrednio do Adwords online.

Czy w takim razie warto zgłaszać się do firmy, która prowadzi kampanię Adwords na co dzień?


Uważam, że warto skierować się do firmy specjalistycznej i nie dlatego, że sama zajmuję się tym na co dzień. Jeśli ktoś prowadzi biznes i skupia się na wielu rzeczach trudno mu będzie być na bieżąco ze wszystkimi zmianami na koncie Adwords. A takich zmian jest dużo. 

Prowadzenie kampanii nie polega tylko na umieszczeniu fraz, ustaleniu treści reklamy oraz kontrolowaniu CPC. Taka praca obejmuje również śledzenie i eksperymentowanie nowych opcji kampanii, które umożliwiają skuteczniejsze dotarcie do klienta - jednym słowem lepsze optymalizowanie reklamy.

Google śledzi Twoje zmiany na Adwords i ocenia czy idziesz we właściwym kierunku. Im lepiej zarządzasz swoim kontem, tym większą masz szansę, że prędzej czy później Google obniży Twoje CPC. To istotna nagroda za skuteczne zarządzanie reklamami.

Jeśli masz wątpliwości czy skorzystać z firmy reklamowej możesz porównać kilka ofert i ocenić ile Ty potrzebujesz czasu na wdrożenie się w temat oraz zarządzanie kampanią. Zachęcam do eksperymentowania z niewielkim budżetem. Przekonaj się sam czy chcesz poświęcać na to swój czas, czy skorzystać z firmy, która zajmuje się tym na co dzień.

Comments