Optymalizacja stron www


Optymalizacja stron www jest to audyt oraz praca nad jakością strony, tak by w ocenie przeglądarki (m.in. Google) strona była wartościowa i interesująca na Internauty. 

Oczywiste jest to, że każdy właściciel strony internetowej chce, aby jego witryna była zarówno interesująca dla Internauty jak i wartościowa z punktu widzenia przeglądarki. Im większe zainteresowanie witryną i wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, tym bardziej czujemy się dowartościowani oraz widzimy sens naszej pracy nad jakością strony. 

Ważne jest przede wszystkim, aby na stronie znalazła się interesująca treść, która zatrzyma użytkownika na dłużej. Tę treść trzeba jednak dobrze zbudować, nadać jej odpowiednią formę oraz należy pamiętać o licznych dodatkowych atrybutach publikowanej treści. Optymalizacja strony to przede wszystkim praca nad formą i strukturą Twojej witryny, której głównym celem jest stworzenie strony przyjaznej i ciekawej dla użytkownika oraz czytelnej i zrozumiałej dla przeglądarek. Efektem końcowym jest rzesza powracających i nowych użytkowników na stronie oraz wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. 
meta source


Optymalizacja stron www obejmuje m.in. analizę:

  • kodu źródłowego html w tym meta title, meta keywords oraz meta description
  • treści na stronie,
  • budowy menu i modułów na całej witrynie,
  • wielu innych elementów.
Optymalizacja strony www to cała lista wskazówek oraz rekomendacji, które mówią jak budować stronę, aby jej jakość spotkała się z pozytywną oceną użytkownika oraz przeglądarek. 

Równoległą pracą jest analiza danych internetowych, które pokazują efekty dotychczasowej optymalizacji strony. Analiza dostarcza nam kolejnych pomysłów i sugestii poprawy jakości treści witryny. 

Optymalizacja i analiza nie są działaniami jednorazowymi. Witryny znanych firm zmieniają się bez przerwy. Wynika to z uszczegółowienia zasad optymalizacyjnych; zmieniają się trendy oraz oczekiwania użytkowników co również wiąże się z kolejnymi zmianami na stronie, jej analizą i dalszymi działaniami optymalizacyjnymi.


Na co w szczególności zwracamy uwagę przy optymalizacji strony www?

Jest kilka istotnych elementów, na które zwracamy szczególną uwagę podczas optymalizacji strony www. Każdy z tych elementów jest istotny dla przeglądarek w tym dla Google. Zasady optymalizacji mają w szczególności na celu stworzenie takiej witryny internetowej, aby jej struktura, treść oraz wszystkie pozostałe elementy były przede wszystkim przyjazne oraz zrozumiałe dla Internauty.

Wiele elementów do korekty wychodzi dopiero w trakcie analizy witryny tj. po podłączeniu strony do narzędzi analitycznych m.in. do Google Analytics (GA) oraz Google Webmaster Tools (GWT). Informacje z obu kont wskażą nam jak należy przebudować oraz poprawić stronę www, aby trafić do potencjalnych klientów/Internautów. Google Analytics powie nam m.in. czy witryna trafia do odpowiedniej grupy użytkowników tj. osób, które potencjalnie są zainteresowane treścią strony. Jest to jedno z wielu czynności, które należy zrobić w trakcie optymalizacji. 

Istotne jest przeanalizowanie obecnej struktury oraz zebranie bazy zapytań, które bezpośrednio nawiązują do oferty badanej witryny. Strona tworzona intuicyjnie nie zawsze trafia pod zapytania potencjalnych klientów czy zainteresowanych treścią użytkowników. Warto przemyśleć pod jakie hasła kluczowe chcemy, aby witryna pojawiła się na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania (SERP). Na bazie takich haseł oraz ich popularności analizujemy co należy zmienić na samej stronie internetowej.

W ramach optymalizacji już istniejącej strony analizujemy m.in.:

  • opisy meta w kodzie źródłowym - składa się na nie meta title (tytuł strony), meta description (opis co na danej stronie się znajduje), meta keywords (jakie hasła nawiązują do treści danej strony). Każdy z tych elementów ma swoje przeznaczenie. Tytuł to wskaźnik treści dla Google, opis ma znaczenie dla użytkownika (pojawia się w wynikach wyszukiwania pod tytułem naszej strony) a słowa kluczowe są istotne dla innych przeglądarek niż Google np. dla Bing'a czy Yahoo.
  • opisy tytułów na danej stronie - tytuły od h1 do h6. h1 jest to tytuł danej strony/podstrony, który wskazuje na jej główny temat. 
  • treść danej strony - treść jest zawsze najważniejsza, bo jest dla użytkownika. Google kieruje się przede wszystkim dobrem użytkownika. Jeśli witryna zawiera wiele aktualnej, wartościowej oraz czytelnej i ciekawej dla użytkownika treści to z pewnością możesz liczyć na nagrodę. Atrakcyjna treść przyciąga użytkownika, zatrzymuje go dłużej na stronie a co za tym idzie motywuje go do polecenia danej strony innym i tu mamy już do czynienia z tzw. pozycjonowaniem strony www, które jest kolejnym krokiem promocji witryny w Internecie. Optymalizacja treści polega również na jej rozbudowie oraz ustaleniu pewnej struktury artykułów w oparciu o hasła kluczowe oraz ich wagę i popularność. 

Działania optymalizacji obejmują szereg różnych działań, które często wychodzą w trakcie prac. Ciężko jest przewidzieć jak dokładnie te zmiany będą wyglądały, ponieważ każda strona różni się od siebie pod względem treści oraz celów jakie ma spełnić.

Jeśli planujesz promocję strony www w Internecie zacznij od optymalizacji witryny internetowej. Przebudowa witryny, a potem pozycjonowanie w Internecie z analizą danych to logiczny porządek prac, który pozwoli Tobie zdobyć nową grupę Internautów i klientów.

Skontaktuj się ze mną i dopytaj o szczegółową ofertę dla siebie!Przeczytaj również: