Analiza danych internetowych

Analiza danych internetowych czyli zebranie danych, dotyczących witryny, ich analiza oraz wyciągnięcie wniosków. Analiza danych pozwoli ustalić problemy jakie znajduje użytkownik na stronie. Wyciągnięcie konstruktywnych wniosków pomoże te problemy rozwiązać oraz znaleźć lepsze rozwiązania. A wszystko po to, aby internauta z przyjemnością wracał na witrynę oraz, aby właściciel strony mógł cieszyć się rosnącą liczbą konwersji.
analiza danych internetowych


Witryna internetowa z założenia powinna ciągle a przynajmniej raz na kilka lat przechodzić wielką przebudowę, tzw. odświeżenie. Nawyki oraz przyzwyczajenia użytkowników zmieniają się, a co za tym idzie - witryna również powinna ulegać zmianom. Internauci narzucają nam tę konieczność odświeżania oraz zmian. Właścicielom stron pozostaje dopasować się do trendów oraz oczekiwań użytkowników. 

Nie warto jednak wprowadzać zmiany po omacku oraz wg własnego widzimisię. Pamiętajmy, że to co podoba się nam niekoniecznie będzie pasować statystycznej grupie osób, odwiedzających naszą witrynę. W tej kwestii musimy bazować i ufać danym. To one wskażą nam co poprawić, co zmienić, a co zostawić na stronie. Analiza danych to nie tylko przebijanie się przez liczby i procenty zebrane z naszej witryny, to również zebranie szeregu statystyk udostępnianych przez inne firmy. Takie informacje pozwolą nam ustalić pewne trendy oraz nowe oczekiwania, którym musimy sprostać.

Na czym polega analiza danych internetowych?

Analizowanie danych internetowych polega przede wszystkim na gromadzeniu istotnych informacji oraz ich interpretacji. Świadomość jakie informacje należy zbierać to podstawa przy analizie. Jednak najtrudniejsze i najbardziej problemowe to umiejętność wyciągania trafionych wniosków z zebranych danych oraz skuteczne wdrażanie i testowanie rozwiązań. 

Nie zapominajmy, że wiele danych daje nam co najmniej dwuznaczne informacje. A to oznacza, że pomimo szeregu wskazówek stale nie znamy najlepszej odpowiedzi i rozwiązania. Tutaj kłania się testowanie, sprawdzanie i ponowne analizowanie. 

Im więcej danych, tym więcej pytań i wątpliwości. I tak w kółko, bez końca i do celu :)

Dzięki analizie danych internetowych możemy dowiedzieć się jakie zmiany warto wprowadzić po to, aby trafić do sprecyzowanej grupy docelowej, do naszych klientów! Dlatego warto analizować, analizować oraz jeszcze raz analizować.

Co przyniesie analiza danych internetowych?
trafić z analizą danych internetowych

Analiza danych internetowych oraz wdrożenie wniosków na jej podstawie przyniesie Tobie wiele korzyści, przede wszystkim:
  1. szansę na zebranie niepodważalnych odpowiedzi czy modyfikacje strony idą w słusznym kierunku,
  2. większą liczbę użytkowników na stronie, którzy na konkretne zapytanie otrzymają konkretną odpowiedź, 
  3. większą grupę potencjalnych klientów,
  4. zwiększy wartościowy ruch na stronie co jest istotne dla Google.

Jeśli zmieniając stronę kierujesz się wyłącznie intuicją czas najwyższy, aby potwierdzić Twojej przeczucia danymi, które są niepodważalną odpowiedzią na wszelkie pytania i wątpliwości.

Analiza danych internetowych to proces, nie jednorazowa czynność

Analizowanie danych internetowych powinno być codzienną pracą, której celem jest analiza dotychczasowych zmian na stronie internetowej oraz zebranie kolejnych hipotez i propozycji poprawek. Im dłużej i częściej analizujemy dane oraz weryfikujemy je poprzez eksperymentowanie i wprowadzanie kolejnych testów, korekt i zmian, tym więcej wiemy o naszych potencjalnych klientach i ich oczekiwaniach. 


Masz więcej pytań i potrzebujesz dokładniejszych danych? Skontaktuj się ze mną i dopytaj o ofertę analizy danych internetowych dla Twojej firmy!


Przeczytaj również: