analiza danych internetowych

Analiza danych strony internetowej

Zajmujesz się promocją strony internetowej i nie wiesz jak ocenić czy podjąłeś słuszne decyzje? Chcesz udowodnić, że Twoje pomysły były trafione? Szukasz odpowiedzi na pytanie "co mogę zrobić jeszcze, żeby osiągnąć lepsze efekty?". Siadaj do 
analizy danych internetowych. Tam znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości.

Tylko na podstawie zgromadzonych informacji i danych oraz ich analizie rzeczywiście można stwierdzić, czy Twoja praca nie idzie na marne. Warto analizować wszelkie zmiany oraz działania realizowane w ramach promocji strony internetowej. Poniżej przedstawiam co możesz znaleźć na moim blogu oraz na jakie wskazówki w ramach analizy możesz liczyć. 

Po co analizować dane internetowe w ramach promocji w Internecie?

Jest wiele argumentów "za" analizą danych strony internetowej. Głównym i najważniejszych jest fakt, że tylko w ten sposób możemy przekonać się czy działania w ramach promocji witryny są słuszne i przynoszą oczekiwane rezultaty. Bez analizy i wniosków nigdy nie dojdziesz do perfekcji, ponieważ tylko na podstawie oceny dotychczasowych efektów pracy dowiesz się czy realizowane formy reklam mają sens oraz czy przynoszą zaplanowane i szacowane przez efekty.

Bez analizy promocja w Internecie odbywa się na ślepo - nie dowiesz się czy osiągnąłeś sukces czy porażkę.

O jakich narzędziach przeczytasz na blogu?

Z pewnością wiele piszę na temat narzędzi samego Google. Na co dzień pracuję na kilku istotnych narzędziach jakie udostępnia nam Google jak Google Analytics, Google Webmaster Tools czy Google Adwords. Korzystam również z wielu innych, których funkcjonalność oraz zasady korzystania z pewnością opiszę na postach.

Tutaj znajdziesz opisy narzędzi takich jak:
 • Google Analytics
 • Google Webmaster Tools
 • Google Trends
 • Google Adwords
 • Adobe Analytics
 • Webtrends
 • inne


Zachęcam do zadawania pytań od kontaktowania się ze mną jeśli są jakiekolwiek wątpliwości oraz nowe narzędzia, o których nie wspomniałam. Postawiony problem jest zazwyczaj dobry początkiem analizy oraz poznania nowych możliwości w Internecie. 

Miłej lektury!


Zakładanie konta na Google Analytics

opublikowane: 24 wrz 2014, 01:42 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 24 wrz 2014, 20:20 ]

Zakładanie konta na Google Analytics

Jeśli podjąłeś/ęłaś już decyzję, że Google Analytics będzie narzędziem analitycznym Twojej witryny to czas podjąć konkretne kroki. Zacznijmy od rejestracji konta oraz umieszczenie skryptu GA w kodzie źródłowym Twojej strony.


Krok 1 - rejestracja konta Google Analytics

Każdy może się zarejestrować. Wystarczy, żebyś miał/ła dostęp do kodu źródłowego strony co umożliwi umieszczenie skryptu GA. Co ważne rejestracja oraz zarządzanie kontem GA jest całkowicie darmowe. Oczywiście są pakiety rozszerzone Google, za które należy zapłacić, ale gwarantuje, że podstawowy czyt. darmowy jest wystarczający!

Rejestracja konta odbywa się na stronie: http://www.google.com/analytics/ 
Wystarczy, że klikniesz na "utwórz konto" i już jesteś użytkownikiem GA. Została jeszcze jedna rzecz do zrobienia..

Google Analytics rejestracja konta


Krok 2 - umieszczenie skryptu Google Analytics na Twojej witrynie

Drugim i równie istotnym krokiem jest umieszczenie skryptu Google Analytics na Twojej stronie. Każdy skrypt jest indywidualnie przygotowany dla każdego klienta. W skrypcie znajdziesz m.in. numer konta konkretnej witryny. Dla przykładu skrypt na kijewska.com wygląda następująco:


<script>
  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

  ga('create', 'UA-25413263-1', 'auto');
  ga('send', 'pageview');

</script>

Indywidualny numer dla tej witryny to: UA-25413263-1

Implementacja skryptu może odbyć się na 3 sposoby:


1. Implementacja PHP

Utwórz plik PHP o nazwie „analyticstracking.php” z powyższym kodem i umieść go na wszystkich stronach szablonu w języku PHP. Następnie dodaj do każdej strony szablonu następujący wiersz (bezpośrednio po tagu otwierającym <body>):
<?php include_once("analyticstracking.php") ?>

2. Dynamiczne wdrażanie treści

Zamiast dodawać powyższy kod do każdej strony osobno, wklej go za pomocą wspólnego pliku lub szablonu.

3. Menedżer tagów Google
Jeśli masz dużo tagów analizy i śledzenia, możesz je łatwo dodać za pomocą bezpłatnego Menedżera tagów Google. Warto z niego korzystać, kiedy:
 • używasz wielu narzędzi śledzenia skuteczności reklam i analitycznych, które wymagają tagów witryny;
 • dodawanie tagów do witryny spowalnia uruchamianie kampanii reklamowych.

Ważne - o czym musisz pamiętać, implementując skrypt

O czym musisz koniecznie pamiętać? 
 1. Skrypt Google Analytics musi być umieszczony tuż przed tagiem zamykającym </head>. 
 2. Skryptu nie można edytować.
 3. Skrypt należy umieścić na wszystkich podstronach witryny - jeżeli którąś pominiesz wówczas nie znajdziesz danych na temat pominiętej podstrony.
 4. Na 1 koncie Google Analytics możesz zarejestrować wiele witryn, gdzie dla każdej zostanie przygotowany oddzielny skrypt GA.
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie supportu.


Narzędzie analityczne Google Analytics

opublikowane: 23 wrz 2014, 06:12 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 24 wrz 2014, 01:37 ]

Narzędzie analityczne Google Analytics

Google Analytics to jedno z najpopularniejszych narzędzi do analizy danych internetowych. Według raportu opublikowanego przez Econsultancy - na 896 respondentów (UK - Q2, 2013) 56% zadeklarowało korzystanie wyłącznie z Google Analytics. Raport (w załączniku) pokazuje nam jak powszechne jest to narzędzie. Oczywiście, nie jeden powie - bo darmowe, ale jednocześnie można dodać, że proste w użyciu, intuicyjne dla użytkownika oraz dostępne dla każdego.

Google Analytics badania

Zastosowanie Google Analytics

Google Analytics to narzędzie, które ma wiele zastosowań. Może z niego korzystać zarówno analityk danych internetowych, SEO-wiec, SEM-ita oraz sam właściciel strony, który chce wiedzieć jak wygląda ruch użytkowników na stronie - skąd pochodzą, jakie podstrony oglądają lub ilu właściwie jest użytkowników na stronie w skali określonego zakresu czasu (godzina, dzień, tydzień, miesiąc).


Sama korzystam z tego narzędzia w różnym celu. Korzystam z GA kiedy badam ruch na danej witrynie i chce wiedzieć kim są użytkownicy, jak się zachowują, czego oczekują na stronie. W ramach płatnych reklam jako SEM-ita wykorzystuję narzędzie do analizy ruchu wyłącznie z określonych płatnych źródeł jak Adwords, email czy reklama na serwisach tematycznych. Jako SEO-wiec potrzebuję informacji o użytkownikach wyłącznie z określonych wyszukiwarek. Wartościowe informacje znajdzie również specjalista UX, który przeprowadza liczne testy użyteczności w tym testy A/B.

Tym sposobem na jednym koncie mam wiele istotnych informacji, które są odpowiedzią na pytanie, dotyczące ogólnie marketingu online.


Struktura narzędzia Google Analytics

W kolejnych postach omówię szczegółowo każdą kategorię oraz podkategorię na koncie. Poniżej przedstawiam zarys drzewa na koncie (stan na 09.2014 - drzewo dość często ulega drobnym zmianom struktury). 

Ostatnio koleżanka narzekała na brak screenów całego drzewa narzędzia - dla Agnieszki oraz innych osób które poszukują podobnej informacji załączam screeny poniżej:Google Analytics - bądź na bieżąco


Zachęcam Was gorąco do przeczytania kolejnych moich postów, dotyczących tego właśnie narzędzia analitycznego. Możecie również obejrzeć świetne filmy na koncie YT GA. Na filmikach zobaczycie m.in. ciekawe prezentacje Justin'a Cutroni - charyzmatycznego specjalistę Google, który wdraża nas w tajniki narzędzia.

Wiele ciekawych informacji znajdziecie także na stronie samego Google Analytics - od razu z możliwością rejestracji konta oraz materiałami edukacyjnymi (etykieta Edukacja).

1-2 of 2

Comments