Narzędzie analityczne Google Analytics

opublikowane: 23 wrz 2014, 06:12 przez Aleksandra Czapiewska, née Kijewska   [ zaktualizowane 24 wrz 2014, 01:37 ]

Narzędzie analityczne Google Analytics

Google Analytics to jedno z najpopularniejszych narzędzi do analizy danych internetowych. Według raportu opublikowanego przez Econsultancy - na 896 respondentów (UK - Q2, 2013) 56% zadeklarowało korzystanie wyłącznie z Google Analytics. Raport (w załączniku) pokazuje nam jak powszechne jest to narzędzie. Oczywiście, nie jeden powie - bo darmowe, ale jednocześnie można dodać, że proste w użyciu, intuicyjne dla użytkownika oraz dostępne dla każdego.

Google Analytics badania

Zastosowanie Google Analytics

Google Analytics to narzędzie, które ma wiele zastosowań. Może z niego korzystać zarówno analityk danych internetowych, SEO-wiec, SEM-ita oraz sam właściciel strony, który chce wiedzieć jak wygląda ruch użytkowników na stronie - skąd pochodzą, jakie podstrony oglądają lub ilu właściwie jest użytkowników na stronie w skali określonego zakresu czasu (godzina, dzień, tydzień, miesiąc).


Sama korzystam z tego narzędzia w różnym celu. Korzystam z GA kiedy badam ruch na danej witrynie i chce wiedzieć kim są użytkownicy, jak się zachowują, czego oczekują na stronie. W ramach płatnych reklam jako SEM-ita wykorzystuję narzędzie do analizy ruchu wyłącznie z określonych płatnych źródeł jak Adwords, email czy reklama na serwisach tematycznych. Jako SEO-wiec potrzebuję informacji o użytkownikach wyłącznie z określonych wyszukiwarek. Wartościowe informacje znajdzie również specjalista UX, który przeprowadza liczne testy użyteczności w tym testy A/B.

Tym sposobem na jednym koncie mam wiele istotnych informacji, które są odpowiedzią na pytanie, dotyczące ogólnie marketingu online.


Struktura narzędzia Google Analytics

W kolejnych postach omówię szczegółowo każdą kategorię oraz podkategorię na koncie. Poniżej przedstawiam zarys drzewa na koncie (stan na 09.2014 - drzewo dość często ulega drobnym zmianom struktury). 

Ostatnio koleżanka narzekała na brak screenów całego drzewa narzędzia - dla Agnieszki oraz innych osób które poszukują podobnej informacji załączam screeny poniżej:Google Analytics - bądź na bieżąco


Zachęcam Was gorąco do przeczytania kolejnych moich postów, dotyczących tego właśnie narzędzia analitycznego. Możecie również obejrzeć świetne filmy na koncie YT GA. Na filmikach zobaczycie m.in. ciekawe prezentacje Justin'a Cutroni - charyzmatycznego specjalistę Google, który wdraża nas w tajniki narzędzia.

Wiele ciekawych informacji znajdziecie także na stronie samego Google Analytics - od razu z możliwością rejestracji konta oraz materiałami edukacyjnymi (etykieta Edukacja).

Ċ
Aleksandra Czapiewska, née Kijewska,
23 wrz 2014, 06:12
Comments