Post date: Dec 7, 2012 11:30:51 AM
Przy budowie tytułów należy w pierwszej kolejności zadbać o trzy istotne zasady:
każdy tytuł podstrony powinien być zawsze oryginalny, tytuł zawsze powinien przedstawiać treść danego artykułu;
tytuł z reguły i w miarę możliwości powinien być prosty oraz krótki, najlepiej, żeby nie liczył więcej niż 75 znaków, nie ma tu jednak reguły;
pod kątem SEO należy zawsze wracać do listy słów kluczowych, jaka została wyselekcjonowanaw ramach pierwszych kroków budowy witryny, w ten sposób możemy liczyć, że dany artykuł pojawi się pod pożądanym słowem kluczowym.
Jest kilka istotnych wątpliwości co do stosowania się do tytułu h1 oraz podtytułów od h2 dalej. Trzeba pamiętać, że te zasady z czasem mogą ulec zmianie. Należy kierować się przede wszystkim jedną podstawową zasadą - tytuł oraz podtytuły mają wprowadzić pewien porządek w treści artykułu, nadać hierarchię konkretnym częściom danej treści. Trzymając się tego zawsze będziemy brać pod uwagę kolejność oraz wagę oznaczeń konkretnych elementów artykułu. Opisując tę regułę odpowiem na kilka prostych pytań.
Przyjęło się, że każdy artykuł ma jeden główny tytuł określany znacznikiem h1. Dotąd stosowało się właśnie taką zasadę. Po wprowadzeniu HTML5 okazało się, że można stosować kilka h1-ek w treści jednego artykułu, jednak Google wyraźnie zaznacza, że póki HTML5 nie jest uwzględniania przez większość witryn nie będzie rozpatrywał nowej formy jako błędne, ani jako rekomendowane. Dostosowanie się do HTML5 zależy wyłącznie od nas, jednak nie ma tutaj silnego nacisku przez Google.
Są różne teorie na temat kolejności tytułów. Tutaj powinniśmy przede wszystkim kierować się logicznym układem tytułów, ponieważ ich głównym celem jest stworzenie czytelnej i logicznej struktury artykułu. Nie ma ściśle określonej zasady czy należy stosować kolejność tytułów wg wzoru:
h1
h2
h3
h2
h3
Ja osobiście korzystam wg tego wzory, ale spotkałam się z teoriami, że pominięcie np. tytułu h2 i wstawienie od razu h3 miało by zaszkodzić stronie. Wychodzę jednak z założenia, że ustalony logiczny porządek i hierarchia będzie działać bardziej na korzyść jej użyteczności wobec użytkownika. Zalecam, więc stosowanie wyżej przedstawionego wzoru, ale nie uważam to za wyłączne dobre rozwiązanie.
Praktykuję stosowanie raczej maksymalnie 2 podtytułów h2. Są jednak wyjątki od reguły. Czasami w ramach jednego artykułu trzeba wrzucić więcej niż dwa h2-i i nie sądzę, żeby to miało działać na niekorzyść naszej strony.
Czy sytuacja w której podtytuł h3 ma większą czcionkę niż h1 może zaszkodzić stronie? Tutaj priorytetem jest dobro użytkownika a co za tym idzie czytelność struktury artykułu. Wielkość czcionki często sugeruje czytelnikom wagę fragmentu danego artykułu. Zwiększenie czcionki dla tytułu stojącego niżej w hierarchii jest to wbrew pewnej logice układu tytułów w artykule. Waga każdego tytułu nie powinna być określona wyłącznie przy użyciu znacznika "h" w źródle strony, ale także poprzez użycie wielkości czcionki danego tytułu.
Pytania? Nie wspomniałam o czymś? Zachęcam do zadawania pytań i kontaktowania się ze mną!
+Aleksandra Kijewska vel Kijek